Krajowej Izba Gospodarcza popiera zaproponowane przez Komisję „Przyjazne Państwo” zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej, mające na celu ograniczanie wzywania przez organy administracji publicznej do osobistego stawiennictwa w ramach toczącego się postępowania. „Osobiste stawiennictwo powinno być stosowane jedynie w przypadku, gdy będzie ono niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub wykonania czynności urzędowych” – komentuje Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Wiceprezes Eurochambres.
Zmiana zaproponowana w Kodeksie postępowania administracyjnego ma zobowiązać organy administracyjne do stosowania w pierwszej konieczności wezwania do składania wyjaśnień w formie pisemnej. Dotychczas obowiązujący przepis dopuszczał większą swobodę organów administracyjnych w zakresie stosowania wezwania do osobistego stawiennictwa. Analogiczne rozwiązanie zostanie wprowadzone do ustawy Ordynacja podatkowa. „Propozycja Komisji „Przyjazne Państwo” jest godna pochwały, ale warto podkreślić, że z prawdziwą rewolucją w relacjach urząd-przedsiębiorca będziemy mieć do czynienia tylko wtedy, gdy zmieni się nastawienie urzędników do obywateli, a w urzędach znajdzie wreszcie zastosowanie zasada domniemania niewinności, a nie domniemania winy, jak to często ma miejsce obecnie”– dodaje Andrzej Arendarski.
Osobiste stawiennictwo niepotrzebne
Zdaniem samorządu przedsiębiorców osobiste stawiennictwo w ramach toczącego się postępowania według przepisów KPA powinno być stosowane jedynie w przypadku, gdy będzie ono niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub wykonania czynności urzędowych.