Jak stwierdza redaktor naukowy, we wstępie do książki Obrońca i pełnomocnik w procesie karnym po 1 lipca 2015 r. Przewodnik po zmianach, 1 lipca 2015 r. nastąpiła doniosła zmiana przepisów kodeksu postępowania karnego. Objęła ona w szczególności tryby konsensualne i zakres orzekania wyrokiem poza rozprawą, a także sądowe postępowanie rozpoznawcze, rozszerzając jego kontradyktoryjność. Po długiej przerwie przywrócono istotne elementy modelu apelacyjnego w postępowaniu odwoławczym, wyeliminowano szereg rozwiązań sprzyjających przewlekłości postępowania. Wprowadzono m.in. także zmiany w postępowaniu przygotowawczym, w zakresie stosowania środków przymusu, odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne ich stosowanie. - Zmiany te kształtują na nowo pozycję stron postępowania. Przynoszą ponadto zasadnicze rozszerzenie możliwości korzystania z pomocy obrońcy z urzędu na etapie postępowania sądowego, modyfikują przesłanki obrony  obligatoryjnej. Do prowadzenia obrony w sprawach karnych upoważniają także radców prawnych. Rozszerzeniu ulega zakres uprawnień pokrzywdzonego i prawo do korzystania z pomocy pełnomocnika z urzędu – czytamy we wstępie do książki.

imagesViewer

Jak podkreśla jej wydawca, publikacja przygotowana została przez najwybitniejszych przedstawicieli nauki prawa karnego procesowego i praktyków.
W książce omówiono najważniejsze z punktu widzenia obrońcy i pełnomocnika zmiany, które wchodzą w życie 1 lipca 2015 r., w tym dotyczące m.in:
•    gromadzenia dowodów i dostępu do akt sprawy w postępowaniu przygotowawczym,
•    stosowania poręczenia majątkowego i pozostałych środków przymusowych,
•    udziału obrońcy i pełnomocnika w rozprawie głównej i przeprowadzania na niej dowodów,
•    dowodów zdobytych za pomocą czynu zabronionego,
•    dowodów prywatnych,
•    granic orzekania sądu odwoławczego,
•    odpowiedzialności dyscyplinarnej adwokata i radcy prawnego po 1 lipca 2015 r.
Według autorów i wydawcy, publikacja adresowana jest do adwokatów, radców prawnych i aplikantów. Zainteresuje również sędziów, prokuratorów oraz przedstawicieli nauki.

Autorzy:
Antoni Bojańczyk, Łukasz Chojniak, Paweł Czarnecki, Anna Gerecka-Żołyńska, Jacek Giezek, Tomasz Grzegorczyk, Jacek Izydorczyk, Wojciech Jasiński, Maria Jeż-Ludwichowska, Dariusz Kala, Piotr Kardas, Piotr Karlik, Maja Klubińska, Jacek Kosonoga, Karolina Kremens, Michał Królikowski, Cezary Kulesza, Arkadiusz Lach, Michał Laskowski, Jarosław Majewski, Hanna Paluszkiewicz, Maria Rogacka-Rzewnicka, Andrzej Sakowicz, Jerzy Skorupka, Ryszard Stefański, Sławomir Steinborn, Janusz Śliwa, Dariusz Świecki, Małgorzata Wąsek-Wiaderek, Paweł Wiliński, Kazimierz Zgryzek, Stanisław Zabłocki

Więcej o publikacji>>>