Rolnicy nie będą płacić składek zdrowotnych zależnych od ich dochodu. Budżet państwa dalej zmuszony będzie do wykładania pieniędzy na dopłaty do ich ubezpieczenia zdrowotnego. Nowe rozwiązania miały wejść w życie w 2014 roku, ale już wiadomo, że tak się nie stanie - informuje portal Money.pl
Dziś wysokości składki zdrowotnej rolników uzależniona jest od wielkości gospodarstwa. Każdy posiadający grunt rolny o powierzchni powyżej 6 ha i każdy członek jego rodziny, płaci składkę wysokości 1 zł za każdy hektar. Jeśli ktoś posiada mniejsze gospodarstwo, jego ubezpieczenie zdrowotne płaci Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jedynie część rolników płaci je za siebie. Rozwiązania te miały być prowizoryczne - prawo miało działać tylko w roku 2012.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował powstałe w 2010 roku przepisy mówiące o tym, że budżet państwa ma dokładać się do ubezpieczenia zdrowotnego wszystkich rolników, niezależnie od ich sytuacji majątkowej (sygn.akt K 58/07). Dał jednak ustawodawcy 15 miesiecy na wypełnienie luki prawnej.

Źródło: Money.pl