Obecne rozwiązania dotyczące uzyskiwania praw jazdy wyróżniają następujące kolejne etapy tego procesu:

    przeprowadzenie badań lekarskich,

    kurs w ośrodku szkolenia kierowców,

    egzamin państwowy organizowany przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego,

    wydanie prawa jazdy.

Projekt ustawy utrzymuje dotychczasowe elementy, wprowadzając dodatkowo dwuletni okres próbny, podczas którego tzw. „młody kierowca” jest poddany  szczególnemu nadzorowi.

Badania lekarskie wykonują lekarze uprawnieni do przeprowadzania badań lekarskich. Projekt przewiduje przypadki, kiedy nie wydaje się kandydatowi prawa jazdy między innymi w przypadku osoby u której w wyniku badania lekarskiego stwierdzono aktywną formę uzależnienia od alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.Proponowany w projekcie okres próbny dotyczyć ma osób, które po raz pierwszy uzysykały prawo jazdy kategorii B. Ograniczenie w postaci okresu próbnego słuzżć ma uzyskaniu niezbędnej praktyki w kierowaniu pojazdem. Ma także na celu zapobieżenie wypadkom drogowym, które są  spowodowane głównie przez szarżujących młodych kierowców.

Przez cały okres próbny, który trwa 2 lata kierowca jest poddany szczególnemu nadzorowi polegającemu na tym, że:

    okres próbny przedłużany jest po popełnieniu dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym,

    kierowca jest kierowany na kurs reedukacyjny, jeżeli popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym,

    prawo jazdy podlega cofnięciu po popełnieniu trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Niezależnie od omówionych wyżej nowych elementów wchodzących w skład procesu uzyskiwania praw jazdy projekt wprowadza zmiany w dotychczas obowiązujących rozwiązaniach dotyczących:

    sprawdzania stanu zdrowia kandydata na kierowcę przez lekarza,

    tradycyjnych form szkolenia,

    przeprowadzania egzaminu państwowego.

Badania lekarskie kandydatów na kierowców i kierowców składają się z  tzw. badania podmiotowego i badania przedmiotowego. W trakcie badania przedmiotowego lekarz przeprowadza rozmowę z osobą badaną na temat stanu jej zdrowia. Jeżeli w trakcie tej rozmowy osoba badana zatai istotne dla badania informacje, lekarz, posiłkując się badaniem przedmiotowym, nie jest w stanie ujawnić przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Powoduje to sytuację, w której prawo jazdy jest wydawane wielu osobom, których  stan zdrowia stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu dro­gowego.

Aby przeciwdziałać temu zjawisku, w projekcie zaproponowano wprowadzenie dla osoby poddanej badaniu lekarskiemu obowiązku wypełniania pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania ankiety dotyczącej stanu zdrowia.  Ankietę oceniałby lekarz.