Rzecznik praw obywatelskich zauważa w swoim wystąpieniu, że realizacja dostępu osadzonych do Biuletynu Informacji Publicznej wciąż może charakter uznaniowy, ponieważ dyrektorzy placówek penitencjarnych nie mają obowiązku użyczać osadzonym komputerów z dostępem do BIP. Zastępca Rzecznika Ryszard Czerniawski przypomina, że RPO zwracał się już w tej kwestii do Ministra Sprawiedliwości w 2011 r. W odpowiedzi wyjaśniono, że ewentualne działania legislacyjne zmierzające do jednoznacznego uregulowania procedury udostępniania informacji publicznych powinny odnosić się do wszystkich podmiotów, które z przyczyn od siebie niezależnych nie mają dostępu do BIP, a nie jedynie do osób pozbawionych wolności.
- Mimo obietnic ze strony resortów spraw wewnętrznych oraz administracji i cyfryzacji, iż podjęte zostaną prace analityczno-koncepcyjne nad nowelizacją ustawy w przedmiotowym zakresie, do dziś stan prawny nie uległ zmianie – konstatuje zastępca rzecznika praw obywatelskich. I zwraca się z prośbą o przedstawienie przez MAiC stanowiska w sprawie.
Wystąpienie RPO>>>
Ograniczony dostęp do informacji publicznej
Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny interweniuje w sprawie dostępu osadzonych w jednostkach penitencjarnych do informacji publicznej. Indagowane w tej sprawie resorty zgadzają się z tą oceną, ale dodają, że takich upośledzonych grup jest więcej.