Z dniem 17 września br. wchodzi w życie nowelizacja KPK (Dz. U. z 2015 r. poz. 1186), zgodnie z którą można zaskarżać:

- postanowienia sądu o cofnięciu wyznaczenia obrońcy z urzędu, wyznaczonego w związku z tzw. prawem ubogiego,

- zarządzenia prezesa sądu lub postanowienia sądu o odmowie ponownego wyznaczenia obrońcy z urzędu na wniosek oskarżonego - na zarządzenie zażalenie przysługuje do sądu właściwego do rozpoznania sprawy, jeśli natomiast odmowa nastąpiła w formie postanowienia sądu - zażalenie przysługuje do równorzędnego składu,

- zarządzenia prezesa sądu lub postanowienia sądu o odmowie wyznaczenia obrońcy z urzędu w sytuacji wystąpienia przesłanek obrony obligatoryjnej - również do sądu właściwego do rozpoznania sprawy lub składu równorzędnego,

- decyzje (zarządzenie lub postanowienie) o odmowie wyznaczenia pełnomocnika z urzędu dla wnioskującej o to strony innej niż oskarżony.

Impulsem do wprowadzenia w Kodeksie postępowania karnego powyższych zmian był wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 października 2013 r., sygn. akt K30/11, w którym Trybunał uznał, że zarówno art. 81 § 1 k.p.k. w zakresie, w jakim nie przewiduje sądowej kontroli zarządzenia prezesa sądu o odmowie wyznaczenia obrońcy z urzędu dla oskarżonego, który złożył wniosek w trybie art. 78 § 1 k.p.k., jak i  art. 78 § 1 k.p.k. w zakresie, w jakim nie przewiduje zaskarżenia postanowienia sądu o cofnięciu wyznaczenia obrońcy z urzędu - są niezgodne z Konstytucją.

Analogiczna zmiana następuje również w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia - zmienione przepisy przyznają prawo wniesienia zażalenia na zarządzenie prezesa sądu o odmowie wyznaczenia obrońcy z urzędu do sądu właściwego do rozpoznania sprawy.

  LEX Navigator Postępowanie Karne>>>