Nad uchwalonymi w piątek przez Sejm rządowymi zmianami w Otwartych Funduszach Emerytalnych, zgodnie z którymi składki przekazywane do OFE zostaną obniżone z 7,3 proc. do 2,3 proc., Senat rozpocznie debatę w środę rano.
Według ustawy m.in. od 2012 r. zacznie obowiązywać 4-proc. ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Również wtedy wejdzie w życie zakaz akwizycji na rzecz OFE. Sejm wprowadził do ustawy poprawkę autorstwa PO, zgodnie z którą ustawa wejdzie w życie – z pewnymi wyjątkami – 1 maja, a nie "pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia", jak zapisano pierwotnie w projekcie rządowym.
W sobotę senackie komisje polityki społecznej i budżetu opowiedziały się za przyjęciem ustawy o zmianach w OFE bez poprawek, choć senackie biuro legislacyjne sygnalizowało, że termin wejścia w życie ustawy (1 maja) może budzić wątpliwości konstytucyjne, ze względu na zbyt krótkie vacatio legis.
Według informacji PAP z Kancelarii Senatu głosowanie nad ustawą odbędzie się prawdopodobnie w środę po południu.
W środę rozpatrzona będzie też propozycja zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, która rozszerza listę kontrolowanych środków i substancji chemicznych o: pochodne aktynonu, metylon, butylon, pochodne piperazyny, pochodne fenyloetyloaminy oraz inne związki chemiczne: fluoroamfetaminy i naphyrone. Wszystkie proponowane do objęcia kontrolą ustawową środki odurzające mają działanie psychoaktywne, wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. W większości wchodzą w skład produktów oferowanych w sklepach z dopalaczami.
Pod koniec listopada weszła w życie nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy. Przepisy zakazują wytwarzania i wprowadzania do obrotu w Polsce jakichkolwiek substancji (niezależnie od ich stanu fizycznego i źródła pochodzenia, w tym roślin, grzybów oraz ich części) lub produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe. Za złamanie zakazu grozi kara od 20 tys. do miliona zł. Podstawę jej wymiaru stanowić ma ilość wytworzonego lub wprowadzonego do obrotu środka. W ub.r. sanepid w asyście policji zamknął 1378 sklepów oferujących dopalacze.
W czwartek senatorowie mają zająć się ustawą upoważniającą prezydenta do ratyfikowania polsko-amerykańskiej umowy z 2008 r. o rozmieszczeniu w Polsce elementów systemu antybalistycznego.
Umowa z 2008 r. przewidywała umieszczenie w Polsce bazy 10 rakiet przechwytujących dalekiego zasięgu. Według założeń republikańskiej administracji Georgea W. Busha radar systemu miał być umieszczony w Czechach. We wrześniu 2009 prezydent Barack Obama ogłosił zmianę tych planów, m.in. ze względów budżetowych. W trakcie negocjacji Polska jako warunek zgody umieszczenia amerykańskiej instalacji stawiała warunek wzmocnienia swej obrony powietrznej. Kilka tygodni po ogłoszeniu zmiany planów Amerykanie zapewnili, że chcą rozmieścić w Polsce rakiety SM-3, zapowiedzieli też rotacyjne stacjonowanie baterii przeciwlotniczej Patriot.
W ub.r. baterie rakiet w wersji ćwiczebnej odbyły trzy takie tury. Na bieżący rok zaplanowano cztery zmiany, z tego trzy z rakietami w wersji bojowej.
W Senacie dyskutowana będzie ponadto przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych przewidująca m.in., że Dziennik Ustaw i Monitor Polski dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej.
Senatorowie zajmą się też ustawą o efektywności energetycznej, która zakłada, że firmy będą miały obowiązek pozyskiwania świadectw efektywności energetycznej, tzw. białych certyfikatów. Ma ona poprawić efektywność energetyczną oraz promować innowacyjne technologie, które zmniejszają szkodliwe oddziaływanie sektora energetycznego na środowisko. Określa też zasady sporządzania audytów efektywności energetycznej. (PAP)