Jak zauważają autorzy wydanej niedawno książki Metodyka pracy sędziego w sprawach administracyjnych, ustanowienie szczególnych cech uregulowań prawnych obowiązujących przy tworzeniu składu sędziowskiego w sądownictwie administracyjnym było jednym z elementów charakterystycznych dla organów sądowej kontroli administracji od jego powstania w Europie kontynentalnej we Francji i krajach romańskich, w krajach niemieckich, a zwłaszcza w konstytucyjnej monarchii austriackiej. Wiązało się to ze znacznymi odrębnościami przedmiotu spraw rozpoznawanych w ramach sądowej kontroli działalności administracji publicznej, wynikającymi z cech prawnych stosunków powstających na podstawie prawa publicznego, odróżniających je generalnie od nawiązywanych na gruncie prawa prywatnego.
Jak podkreślają autorzy publikacji, książka powstała jako rezultat wieloletnich przemyśleń i doświadczeń zebranych przez nich w czasie orzekania w sądownictwie administracyjnym. W publikacji przedstawiono wyniki badań naukowych w dziedzinie prawa administracyjnego, prawa postępowania administracyjnego oraz prawa postępowania sądowoadministracyjnego.
Problemy ujawniające się w toku stosowania prawa procesowego i materialnego we wszystkich stadiach rozpoznawania spraw sądowoadministracyjnych zostały przedstawione od strony praktycznej, z uwzględnieniem orzecznictwa i refleksji doktrynalnej.

imagesViewer

W trzecim wydaniu książki omówiono także najnowsze zmiany prawne, w tym wprowadzone ustawą z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dotyczące zakresu właściwości sądu administracyjnego, nowego rodzaju skargi oraz kompetencji judykacyjnej, usprawnienia, uproszczenia i zapewnienia szybkości postępowania przed sądem administracyjnym, a także przedstawiono kierunki orzecznictwa sądowego kształtujące postępowanie sądowoadministracyjne.

W opracowaniu zostały ujęte w porządku biegu spraw zagadnienia związane m.in. z:
- badaniem dopuszczalności drogi przed sądem administracyjnym,
- wnoszeniem i rozpoznawaniem środków odwoławczych od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych,
- obalaniem prawomocnych orzeczeń sądowych, a także
- ochroną stron przed przewlekłością postępowania przed sądami administracyjnymi.

Według autorów i wydawcy publikacja przeznaczona jest nie tylko dla sędziów, ale także dla aplikantów. Będzie również przydatnym źródłem wiedzy o postępowaniu sądowoadministracyjnym dla osób wykonujących zawody prawnicze.

Więcej o książce>>>