Cztery  tysiące złotych otrzymają członkowie rodziny zmarłego, którzy pokryli koszty pogrzebu bez względu na wysokość tych kosztów. Osoby spoza grona rodziny zmarłego, a także osoby inne niż dom pomocy społecznej,pracodawca,gmina, powiat,osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego otrzymają zasiłek w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu.
Zasady przyznawania zasiłku nie zmieniły się.Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem przysługującym w razie śmierci m.in. osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę lub rentę.  Zasiłek wypłaca się także rodzinie osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania. Np. kobieta miała ukończone 60 lat. W przypadku śmierci osoby, która nie została wymieniona w ustawie, zasiłek nie przysługuje. Osoba, która pokryła koszty pogrzebu, może się jednak zwrócić do gminy o ich zwrot. W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi -proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.
Wniosek
  o zasiłek pogrzebowy należy złożyć w terminie 12 miesięcy od daty sporządzenia aktu zgonu. W przypadku nie zgłoszenia takiego wniosku, prawo do zasiłku wygasa. Aby otrzymać zasiłek,należy do ZUS dostarczyć: wniosek  (druk ZUS Z-12), skrócony odpis aktu zgonu, rachunki poniesionych kosztów pogrzebu,dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo skrócone odpisy aktów stanu cywilnego lub dowód osobisty.