Ponadto senatorowie zdecydują ws. wyrażenia zgody na powołanie wiceminister administracji i cyfryzacji Magdaleny Gaj na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którą w piątek na to stanowisko powołał Sejm. Wysłuchają też informacji prokuratora generalnego dotyczącej sytuacji w polskiej prokuraturze.
Senatorowie zapoznają się ponadto z Pakietem Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2014-2020, a także programem prac Komisji Europejskiej na rok 2012.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, którą zajmą się senatorowie, obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich zostanie wprowadzony od 1 września 2014 roku. Oznacza to, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006-2007 nadal decydować będą rodzice. Dzieci urodzone w 2008 r. będą pierwszym rocznikiem, który będzie musiał pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej w wieku sześciu lat.
Ponadto według noweli w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję. Do tej pory dyrektor mógł odmówić przyjęcia dziecka.
We wtorek wieczorem ustawą zajmą się dwie senackie komisje: nauki, edukacji i sportu oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej.
Rząd zapewnia, że przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków pozwoli lepiej przygotować się do tego samorządom i szkołom. We wrześniu 2011 r. ok. 20 proc. rodziców zdecydowało się posłać swoje sześcioletnie dzieci do pierwszej klasy szkoły podstawowej. W ubiegłym roku szkolnym na posłanie sześciolatków do szkół zdecydowało się ok. 9 proc. rodziców.
Sześciolatki uczęszczają do blisko 90 proc. szkół podstawowych w Polsce. Są uczniami klas pierwszych lub wychowankami prowadzonych w tych szkołach oddziałów przedszkolnych. Nadal jednak w 92 gminach nie ma żadnej szkoły podstawowej, do której uczęszczaliby 6-letni uczniowie klas pierwszych. Ponadto w 113 gminach do klas pierwszych uczęszcza nie więcej niż 3 proc. sześciolatków (w Polsce jest ponad 2,4 tys. gmin).
Rząd zapewnia, że sfinansuje wyposażenie klas, w których uczą się najmłodsze dzieci, m.in. poprzez realizację programu "Radosna szkoła". W 2011 r. przeznaczono 150 mln zł na zakup pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw oraz modernizację i budowę nowych placów zabaw. W 2012 r. na realizację tego programu zaplanowano 200 mln zł. W bieżącym roku samorządy otrzymają także tyle pieniędzy z subwencji oświatowej, jakby do szkół miały pójść wszystkie sześcioletnie dzieci zgodnie z pierwotnym kształtem ustawy, czyli 1 września 2012 r.
Senat zajmie się też projektem uchwały ustanawiającej maj 2012 roku miesiącem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Przypomniano w nim, że rozgłośnia Polska RWE zaczęła działać 3 maja 1952 r. "Przekazywała ona rodakom w kraju wiadomości, których próżno było szukać w cenzurowanych środkach przekazu. Przypominała Polakom o ich niepodległej przeszłości i dawała odpór komunistycznej przemocy i fałszowaniu rzeczywistości" - czytamy w projekcie uchwały Senatu.
Senatorowie będą też debatować nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia roku 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. "Obejmujący dziś już ponad 350 uniwersytetów i ponad 100 tysięcy członków ruch społeczny jest prawdziwym fenomenem na skalę europejską, niemającym sobie równego pod względem bogactwa działalności i inicjatyw" - napisano w projekcie.
Na nadchodzącym posiedzeniu Senatu odbędzie się też drugie czytanie projektu uchwały w sprawie uczczenia setnej rocznicy śmierci błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza. Jak napisano w projekcie, Senat "oddaje hołd temu wielkiemu, działającemu na przełomie XIX i XX wieku, patriocie i wychowawcy dzieci i młodzieży z ubogich rodzin, założycielowi zgromadzeń zakonnych św. Michała Archanioła".
"Senat Rzeczypospolitej Polskiej uważa za swój obowiązek przypominanie opinii publicznej postaci z przeszłości, które mogą być wzorem dla współczesnych. Należy do nich Błogosławiony Ksiądz Bronisław Markiewicz. Jego misję kontynuują dzisiaj ośrodki za granicą, między innymi w Argentynie, Australii, Kanadzie, na Białorusi, oraz w licznych miejscowościach w Polsce" - napisano w projekcie.
W porządku nadchodzącego posiedzenia Senatu jest także debata nad ustawą o ratyfikacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi z jednej strony, a Republiką Korei z drugiej strony. (PAP)