Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", postępowanie sądu kasacyjnego jest zgodne z uchwałą Kolegium NSA z 27 kwietnia br., w której sędziowie zaapelowali o „poszanowanie niezależności sądów i Trybunałów".
Czytaj: Nowa ustawa o TK wchodzi w życie>>
NSA jednoznacznie kierował się w tym wyroku orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 28 czerwca 2016 r. (sygn. akt SK 31/14). Przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia, NSA wprost nakazał sądowi I instancji, by wziął on pod uwagę „skierowany do publikacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego”.
W wyroku z 16 czerwca br. TK uznał że art. 64 par. 1 pkt 4 i par. 6 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji są niezgodne z konstytucją, bo nie określają górnej granicy opłat egzekucyjnych i manipulacyjnych. Trybunał zakwestionował też inny przepis – art. 64 par. 8, który nie przewiduje możliwości obniżenia opłat w razie umorzenia postępowania, gdy zobowiązany dobrowolnie zapłaci należność.
Wyrok TK został opublikowany dotychczas tylko na stronie internetowej trybunału. Rząd odmawia jego publikacji w Dzienniku Ustaw. Więcej>>
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Tomasz Zalewski
Dowiedz się więcej z książki | |
Na straży państwa prawa. Trzydzieści lat orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego
|