Aleksander K. 14 kwietnia 2012 r. zwrócił się do Arrina Rp sp. z o.o. , która zajmuje się kolejowymi przewozami regionalnymi o udzielenie informacji publicznej. Wnioskodawca chciał wiedzieć kto dokonuje kontroli biletów w pociągach uruchamianych przez spółkę. Żądał przesłania wzorów identyfikatorów, upoważniających do kontroli dokumentów przewozowych w pociągach dla wszystkich istniejących stanowisk związanych z kontrolą (konduktor, kierownik pociągu, rewizor, kontroler itd.). A także - zwrócił się o udzielenie informacji, jaka liczba osób posiada aktualne uprawnienia do kontroli biletów w pociągach, dla poszczególnych stanowisk z tym związanych. Wnioskodawcę ciekawiło także w jaki sposób nadawane są numery służbowe osobom uprawnionym do kontroli biletów, tj. czy są one nadawane losowo, czy też istnieją jakieś zasady numeracji, a jeśli takowe istnieją, to jakie zakresy numeracji są używane, ilu cyfrowe są to numery.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 30 listopada 2012 r., zobowiązał spółkę do rozpatrzenia wniosku Aleksandra K. Sąd I instancji stwierdził, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Numery służbowe to tajemnica
Od tego wyroku spółka złożyła skargę kasacyjną. Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę Arrivy, co do identyfikatorów i numerów nadawanych kontrolerom. To jest tajemnica przedsiębiorcy i nie powinna być publicznie ujawniona. Nie sposób uznać, aby to, jak są nadawane numery służbowe, mogło mieć jakikolwiek związek z publiczną sferą działania przewoźnika. Co do zasady, informacja dotycząca liczby osób posiadających uprawnienia do kontroli biletów w pociągach dotyczy publicznej sfery działania spółki. NSA zaznaczył jednak, że stanowisko to nie oznacza jednak, że informacja taka musi być udostępniona w pełnym żądanym w niniejszej sprawie zakresie, a także, że udostępnienie wnioskowanej informacji nie będzie wymagać jej przetworzenia.

Odmowa zbyt lakoniczna
Sprawa wróciła do WSA 7 stycznia 2015. Sąd zajął się odmową udzielenia informacji, ile jest kontrolerów biletów w pociągach spółki.  WSA uchylił decyzję spółki i nakazał Arrivie RP rozpatrzyć wniosek Aleksandra K..
- Całe uzasadnienie odmowy udzielenia informacji jest powierzchowne, a sąd nie może sprawdzić decyzji, gdyż spółka nie przedstawiła wszystkich akt  - powiedział sędzia sprawozdawca. - Spółka potraktowała tajemnicę przedsiębiorstwa zbyt lakonicznie.
Teraz spółka powinna rozważyć argumenty skarżącego i dołączyć wszystkie akta w sprawie.
Sygnatura akt I OSK 674/13, II SA/Wa 1634/14, wyrok z 7 stycznia 2015 r.