Przedsiębiorca Ryszard K., jedenasty na liście najbogatszych Polaków reaktywował przedwojenną spółkę Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich w Gdyni i domaga się zwrotu 3 ha w centrum Gdyni.
Spółka Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich kontrolowana przez Prokom Investments żąda także odszkodowań za parcele przejęte pod budowę dróg i linii kolejowych - przede wszystkim od Gdyni. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" większość spraw przegrywa. Udało się jej uzyskać tylko 145 tys. zł.
Nie będzie odszkodowania
Jedna z takich spraw została 8 stycznia br. rozstrzygnięta przez Naczelny Sąd Administracyjny. Negatywnie dla biznesmana.
NSA rozpatrywał skargę kasacyjną Towarzystwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który zapadł 29 lutego 2012 r. Sąd I instancji stwierdził, że odszkodowanie za działkę liczącą 26 m kwadratowych, która została przejęta pod drogę publiczną nie może być wypłacone.
Sąd ustalił, że Towarzystwo złożyło wniosek 7 sierpnia 2007 r. o odszkodowanie w sprawie 13 takich działek w Gdyni wywłaszczonych pod drogi. We wniosku tym spółka wskazała, że zainteresowana jest uregulowaniem stanu prawnego opisanych nieruchomości w drodze przyznania nieruchomości zamiennych. Pismem z 31 sierpnia 2000 r. Towarzystwo podtrzymało wniosek z 7 sierpnia 2000 r. Wojewoda jednak stwierdził, że z dniem 1 stycznia 1999 r. z mocy prawa przeszła na własność Gdyni – miasta na prawach powiatu nieruchomość stanowiąca działkę. Uznał, że w terminie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2005 r., spółka nie złożyła wniosku o ustalenie odszkodowania za przedmiotową działkę. Po dniu 31 grudnia 2005 r. roszczenie o odszkodowanie wygasło.
Wniosek jest spóźniony
WSA oddalił skargę Towarzystwa. Stwierdził, że daniem Sądu orzekające w niniejszej sprawie organy administracji prawidłowo ustaliły, że w ustawowym terminie, tj. w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2005 r., nie został złożony wniosek o ustalenie i wypłatę odszkodowania za przedmiotową nieruchomość. Nie ulega wątpliwości, że wniosek z 11 sierpnia 2006 r. był spóźniony, jako że roszczenie o odszkodowanie po upływie 31 grudnia 2005 r. wygasło. Wbrew twierdzeniom skarżącej, brak jest również podstaw do przyjęcia, że wniosek o odszkodowanie został skutecznie złożony przed rozpoczęciem biegu terminu określonego w art. 73 ust. 4 ustawy Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną.
NSA kodeks cywilny nie ma zastosowania
W kasacji Towarzystwo powołało się na zasady zawarte w kodeksie cywilnym, dotyczące bezskuteczności względnej i zawieszonej. Te instytucje mają zastosowanie do czynności prawnych - podkreślił sędzia Dariusz Chaciński. - Natomiast wniosek o wszczęcie postępowania nie jest taką czynnością, nie jest oświadczeniem woli. Sędzia dodał, że do wniosku o wszczęcie postępowania administracyjnego nie można stosować instytucji oświadczenia woli, gdyż postępowanie administracyjne nie jest prawem prywatnym ale publicznym. Tu analogie nie mogą być zastosowane. Co więcej - pierwszy wniosek złożony przez Towarzystwo przed terminem ustawowym tj 1 sierpnia 2000 r. nie odzyskał swej ważności w terminie. Natomiast drugi wniosek z 2006 r. został już złożony, gdy roszczenie wygasło.
Warto przypomnieć, że Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich SA założył w 1920 r. w bankier Ryszard Gałczyński z grupą akcjonariuszy, aby we wsi Gdynia na 17 ha stworzyć alternatywę dla niemieckich kąpielisk w Sopocie i Gdańsku. W 1949 r. spółkę postawiono w stan likwidacji, ale proces ten nie został zakończony. W latach PRL firma istniała wyłącznie w rejestrze sądowym.
Sygnatura akt I OSK 1471/12