Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozpozna wniosek Prokuratora Generalnego o rozstrzygnięcie następującego zagadnienia prawnego:
Czy obowiązek wnoszenia, przez mieszkańców domów pomocy społecznej lub ich rodzin, opłat za pobyt, a w konsekwencji wydanie decyzji o zwrocie kosztów poniesionych zastępczo przez gminę wymaga skierowania tego obowiązku do każdej z tych osób?
Kto zwraca koszty gminie?
Zagadnienie odnosi się do źródła obowiązku ponoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej. A w związku z tym, powstaje pytanie, kto powinien zwrócić gminie poniesioną opłatę, gdy pensjonariusz i jego rodzina jej nie uiszcza?
W kwestiach tych utrzymuje się rozbieżność stanowisk i brak jasności co do normatywnego modelu ich ustalania.
Indywidualne wezwanie
Zdaniem Prokuratora sytuacja wymaga uprzedniego skonkretyzowania owego obowiązku od dnia jego powstania w stosunku do każdej ze zobowiązanych osób indywidualnie.
Jak trafnie wskazuje Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 października 2016 r. - stan tych obowiązków musi być jednoznaczny. Wymaga tego wzgląd na bezpieczeństwo prawne adresatów decyzji, a także potrzeba zabezpieczenia interesów stron postępowania.