Prezydent Chełma udzielił w 1979 roku Wojewódzkiej Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli wiejskich zezwolenia na zajęcie działki Mirosława G. z przeznaczeniem na budowę magistrali ciepłowniczej.
Ograniczenie prawa własności
Decyzją organu nastąpiło więc ograniczenie prawo własności nieruchomości w pasie 20 metrów od krawędzi wykopu. Za wejście na teren i stratę plonów Mirosław G. otrzymał odszkodowanie. Ale w lutym 2011 r. właściciel złożył następny wniosek do wojewody lubelskiego - o odszkodowanie 160 tys. zł za bezumowne korzystanie z części działki i ustalenie służebności przesyłu.
Prezydent miasta odmówił w czerwcu 2011 r. przyznania odszkodowania. Prezydent wskazał, że art. 124 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami i art. 35 ust. 1 i 2 ustawy z 12 marca 1958 r o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości służyły i służą zarówno ochronie prawa własności przed samowolnymi działaniami jednostek, które posiadały zezwolenia na lokalizacje inwestycji. Jednak konieczność uzyskania zezwolenia nakłada na właściciela nieruchomości obowiązek podporządkowania się decyzji administracyjnej.
Zdaniem organu odwoławczego, wbrew twierdzeniu skarżącego, nie doszło do bezprawnego pozbawienia władztwa nad nieruchomością. Z uzupełnionego przez pełnomocnika Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej sp. z o.o. . materiału dowodowego wynika, że sieć ciepłownicza przebiegająca przez nieruchomość skarżącego została wyłączona z użytkowania w listopadzie 2011 r.
WSA oddala skargę
Mirosław G. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w której stwierdzał, że ani on, ani jego poprzednicy, nigdy nie otrzymali odszkodowania objętego wnioskiem, a jedynie odszkodowanie za starty w roślinności oraz z tytułu rekultywacji gruntów.
WSA w Lublinie oddalił skargę właściciela. Zdaniem sądu I instancji art. 216 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, ani żaden inny przepis tej ustawy, nie stosuje się do nieruchomości, których sposób korzystania został ograniczony na podstawie ustawy z 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości. Odszkodowanie nie należy się, gdyż ustawy o gospodarce nieruchomościami nie stosuje się do stanów faktycznych sprzed wejścia w życie tej ustawy. A zatem nie odnosi się do spraw, w których przed tą datą wydano decyzję o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości bez ustalenia odszkodowania.
Odszkodowanie za bezumowne korzystanie
Skargę kasacyjną od tego wyroku złożył Mirosław G. NSA uznał, że właściciel miał rację i uchylił wyrok I instancji oraz dwie decyzje administracyjne. Błędnie WSA uznał, że nie można zastosować obowiązującej ustawy o gospodarce nieruchomościami do decyzji z 1979 roku.
- Przepisy obowiązujące w latach 70., czyli w dacie położenia ciepłociągu przewidywały wypłacenie odszkodowania - powiedział sędzia Wiesław Morys. - A zatem wniosek o odszkodowanie mógł być złożony pod rządami obowiązującej ustawy, gdyż uprawnienie do odszkodowania za korzystanie z własności nadal przysługuje.
Sygnatura akt I OSK 147/13, wyrok NSA z 26 sierpnia 2014 r.