We wrześniu 2013 r. Ilan S. złożył do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi wniosek o sprostowanie jego aktu urodzenia. Chodziło o zmianę imienia ojca Mirosława na Menahem, bądź też poprzez wpisanie właściwej wzmianki do aktu urodzenia. Do wniosku załączono wyciąg z izraelskiego rejestru ludności dotyczący ojca wraz z tłumaczeniem na język polski. Z dokumentu tego wynika, że w dniu 26 lipca 1965 r. Mirosław S. zmienił imię na Memahem. Podstawą był art.73 ust.1 Prawo o aktach stanu cywilnego: "Akt stanu cywilnego sporządzony za granicą może być wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu."

Zmiana imienia w Izraelu
Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego  odmówił wpisania wzmianki do aktu urodzenia ojca dotyczącej zmiany imienia. Wojewoda w całości uchylił decyzję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i umorzył postępowanie pierwszej instancji. Natomiast z notatki zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Łodzi wynika, że Kierownik USC pozostawił bez rozpoznania podanie o naniesienie wzmianki w akcie małżeństwa rodziców wnioskodawcy o zmianie imienia mężczyzny, wobec nieuzupełnienia braku formalnego wniosku (niedołączenie decyzji o utracie obywatelstwa polskiego przez ojca wnioskodawcy).
Zdaniem wojewody i kierownika USC wpisanie  w akcie stanu cywilnego wzmianki dodatkowej o zmianie imienia możliwe jest jedynie wobec osób nieposiadających obywatelstwa polskiego w chwili zmiany imienia lub nazwiska. Wobec obywateli polskich obowiązują inne przepisy niż wobec cudzoziemców. W tym wypadku ojciec powinien wszcząć procedurę administracyjna najpierw o zmianę imienia w swoim akcie urodzenia, a następnie w aktach - syna.

Nie trzeba wszczynać procedury
WSA uchylił decyzję wojewody i kierownika USC. W ocenie sądu, wbrew stanowisku organów, do wpisania wzmianki dodatkowej do aktu urodzenia syna o dokonanej zmianie imienia i nazwiska jego ojca nie jest konieczne przeprowadzenie administracyjnej procedury zmiany imienia i nazwiska ojca w Polsce, zwłaszcza, że w dacie złożenia wniosku przez skarżącego o wpisanie tej wzmianki jego ojciec już nie żył.
Zdaniem sądu - rozpoznając ponownie wniosek organ I instancji powinien ponownie ocenić, czy przedstawiony przez wnioskodawcę dokument wydany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  Izraela, z którego wynika, że w dniu 26 lipca 1965 r. Mirosław S. dokonał zmiany imienia na Menahem, spełnia wszystkie wymogi "innego dokumentu pochodzącego od organu państwa obcego", o którym mowa w art. 73 ust. 4 Prawa o aktach stanu cywilnego.

Skarga wojewody - oddalona
Od tego wyroku skargę kasacyjną złożył wojewoda. Jego zdaniem sąd naruszył zasady procedury administracyjnej, a zwłaszcza art. 73 ust. 4  ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego z 1986 r., sprzed nowelizacji w 2014 r. Obecnie brzmi on identycznie. Stanowi , że kierownik USC może wpisać wzmiankę dodatkową na podstawie innego dokumentu pochodzącego od organu państwowego obcego państwa , a nie wymagającego uznania.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę wojewody, gdyż sad stwierdził, że przepisy ustawy nie dają całkowitej swobody uznania urzędnikom, lecz ograniczoną prawem. 
- Nie może być swobody urzędniczej, gdy dochodzi do rozbieżności w aktach stanu cywilnego. Trzeba wówczas brać pod uwagę interesy indywidualne i respektować prawidłowość w dokumentach - stwierdziła sędzia Barbara Adamczyk.

Sygnatura akt II OSK 3232/14, wyrok z 4 października 2016 r.
 

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o Karcie Polaka. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł