W rozpoznawanej sprawie należne od podatnika zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych zostało zabezpieczone hipoteką, ustanowioną na jego nieruchomości.
Sąd pierwszej instancji podniósł, że na podstawie art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej, nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu. Z tego zaś wynika, że upływ 5-letniego okresu, w jakim przedawniają się zobowiązania podatkowe, nie prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania podatkowego, jeżeli dla jego zabezpieczenia ustanowiona została hipoteka (ewentualnie zastaw skarbowy). Po tym wszakże okresie organ może przymusowo dochodzić zapłaty jedynie z przedmiotu hipoteki.
NSA uznając za słuszne stanowisko sądu pierwszej instancji dodał, że organ podatkowy wydając decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego, zabezpieczoną uprzednio hipoteką nie naruszył art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej. Zdaniem Sądu upływ terminu przedawnienia w omawianym przypadku rodzi tylko takie konsekwencje, że ogranicza możliwość prowadzenia egzekucji do przedmiotu hipoteki, gdyż w takim przypadku następuje przekształcenie odpowiedzialności osobistej dłużnika w odpowiedzialność rzeczową.
(II FSK 13/10, LEX nr 686523)

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.nsa.gov.pl, stan z dnia 7 kwietnia 2011 r.