Dziennikarz lokalnej gazety zwrócił się do burmistrza Grodkowa o udzielenie informacji na dwa pytania. Czy w związku z brakiem prac remontowych przy zamku w Kopicach został w końcu naliczony podatek od nieruchomości? A jeśli tak, to w jakiej wysokości i czy właściciel pałacu płaci go regularnie bądź czy się odwołuje? Dziennikarz chciał sprawdzić informacje podane w programie telewizyjnym TVP Opole.
Burmistrz odmówił odpowiedzi. Dlatego, że pierwsze z pytań dotyczy informacji przetworzonej, natomiast kolejne pytania objęte są tajemnicą skarbową (z mocy art. 293 § 1 i 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa). Po odwołaniu, sprawą zajęło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu. W sierpniu 2012 r. uchyliło decyzję burmistrza w całości.

Burmistrz odpowiada na jedno pytanie
Ponownie rozpatrując sprawę, burmistrz Grodkowa 18 września 2012 r., poinformował dziennikarza, że "gmina Grodków dokłada wszelkich starań, aby zabytkowy obiekt pałacowo-parkowy położony w Kopicach, wpisany do rejestru zabytków, był utrzymywany przez właściciela zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków. W tym celu utrzymuje stały kontakt z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Opolu oraz właścicielem i 6 czerwca 2012 r. została przeprowadzona kontrola w sprawie ustalenia czynności, jakie musi podjąć właściciel nieruchomości w celu utrzymywania i konserwowania zabytkowego obiektu. Na pozostałe dwa pytania burmistrz odmówił odpowiedzi.
Dziennikarz odwołał się od tej decyzji drugi raz. Twierdził, że ograniczenie prawa do informacji o działaniach władzy publicznej wynika z art. 61 ust. 3 Konstytucji RP, które jego zdaniem powinno być odczytywane w sposób szeroki, stanowiący urzeczywistnienie demokratycznych zasad funkcjonowania władzy publicznej. Tak jak wskazał to w wyroku Trybunał Konstytucyjny (z 15 października 2009 r., sygn. akt K 26/08), jako dostęp powszechny w państwie prawnym. Natomiast limitowanie tego prawa z uwagi na tajemnicę skarbową powinno być wyjątkowe. Skarżący dodał ponadto, że tajemnica skarbowa nie ma charakteru absolutnego, co przejawia się w jawności udzielanej pomocy, np. w zakresie umorzeń podatkowych.
Tym razem Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Opolu 13 listopada 2012 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. Dziennikarz odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Sąd uchyla decyzję SKO i burmistrza
WSA w Opolu w wyroku z 3 czerwca 2013 r. uchylił decyzję SKO oraz poprzedzającą ją decyzję burmistrza Grodkowa. Burmistrz - zdaniem sądu - nie wskazał, czy w ogóle wydawał decyzję administracyjną w sprawie opodatkowania zabytku, czyli nie odniósł się do pytania. Informacja dotycząca samego wydania bądź nie wydania decyzji nie narusza, zdaniem sądu, tajemnicy skarbowej, gdyż treść odpowiedzi na pytanie czy został wymierzony podatek nie mieści się w zakresie pojęcia "tajemnica skarbowa", określonym w art. 293 ustawy Ordynacja podatkowa, nawet w jego szerokim ujęciu. Na gruncie tej sprawy i powołanych uregulowań oraz rozważań prawnych, informacja zawarta w drugim pytaniu skarżącego nie obejmuje  indywidualnych danych zawartych w deklaracji lub w innych dokumentach składanych przez podatnika. Jest to informacja o charakterze ogólnym, dotycząca sprawy publicznej i sfery faktów znanych organowi z urzędu, a odnosząca się do obowiązków zarówno organu, jak i strony będącej podatnikiem, wynikających wprost z przepisów prawa.

NSA oddala skargę
Z tym wyrokiem nie zgodziło się Kolegium Odwoławcze i złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd w wyroku z 18 lutego br. oddalił skargę SKO. Sędzia sprawozdawca Jacek Fronczyk podzielił opinie WSA, że informacja ta łączy się z działalnością burmistrza i dotyczy jego działania (albo zaniechania) o charakterze zewnętrznym. Informacja ta nie korzysta z ochrony Ordynacji podatkowej, gdzie tajemnica skarbową są objęte indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów. Informacja, czy podatnik płaci daniny także nie jest informacją skarbową, podobnie jak wiadomość o wydaniu decyzji w sprawie opodatkowania nieruchomości. Odpowiedz na pytanie o płacenie podatków przez podatnika stanowi wyraz realizacji konstytucyjnej zasady prawa do informacji, określonej w art. 61 ust. 3 Konstytucji RP i realizowanej przez ustawę o dostępie do informacji publicznej.
Sygnatura akt I OSK 2129/ 13, wyrok NSA z 18 lutego 2014 r.