Spór w niniejszej sprawie sprowadzał się do odpowiedzi na pytanie, czy przychody uzyskane przez podatnika w 2007 r. z tytułu pracy na statku należącym do armatora holenderskiego objęte są ustawą z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 143, poz. 894), dalej: ustawa abolicyjna i czy na jej podstawie zaległość podatkowa w podatku dochodowym od osób fizycznych może zostać umorzona.
Podatnik stwierdził, że ustawa abolicyjna ma zastosowanie również do niego, ponieważ w 2007 r. podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i uzyskał w tym roku, jako marynarz zatrudniony u armatora holenderskiego przychody z pracy, do których miał zastosowanie art. 27 ust. 9a u.p.d.o.f.
Organ podatkowy uznał z kolei, że do przychodów uzyskiwanych przez podatnika z pracy najemnej na pokładzie statku należącego do armatora holenderskiego nie miała zastosowania metoda proporcjonalnego odliczenia, ponieważ przychody te podlegały opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Przychody te nie są więc objęte zakresem działania ustawy abolicyjnej.
Sprawa trafiła ostatecznie do NSA, w ocenie którego powołanie się przez podatnika na art. 27 ust. 9a u.p.d.o.f., przewidujący metodę zaliczenia wobec przychodów uzyskiwanych wyłącznie za granicą, które nie były zwolnione od podatku dochodowego na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest błędne, ponieważ przez użyte w tym przepisie wyrażenie "dochody (...), które nie są zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania" rozumieć należy dochody, co do których w umowie międzynarodowej nie przewidziano zastosowania metody wyłączenia. Metoda ta ma jednak zastosowanie jedynie do takich dochodów, które w umowie międzynarodowej nie zostały objęte klauzulą "podlega opodatkowaniu tylko w umawiającym się państwie", tak jak to miało miejsce w odniesieniu do dochodów uzyskanych przez podatnika w 2007 r. z tytułu pracy na statku u armatora holenderskiego. Ustawa abolicyjna nie ma więc zastosowania w sytuacji, jak ta będąca przedmiotem sporu, kiedy następuje wyłączenie dochodów z systemu opodatkowania danego państwa, a zastosowanie ustawy abolicyjnej sprowadzałoby się do rezygnacji z opodatkowania.
(II FSK 1759/10)

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.nsa.gov.pl, stan z dnia 1 lipca 2011 r.