Egzamin zawodowy w 2013 nie zmienia się w swej formule i odbywać się powinien na zasadach określonych w Prawie o adwokaturze (egzamin trwa 4 dni). Do egzaminu tego może przystąpić znacznie większa liczba osób, samych aplikantów kończących 3-letnią aplikację z dniem 31grudnia 2012 r. jest około 2650. Będzie to zatem egzamin stanowiący wielkie wyzwanie
logistyczne.
Elementy egzaminu
Pierwsza część – aplikanci zdawać będą test jednokrotnego wyboru składający się ze 100 pytań, zawierających trzy propozycje odpowiedzi – 60 prawidłowych odpowiedzi daje pozytywny
wynik testu. Ocena celująca to skala 95-100. Test trwa 100 minut. Wykaz tytułów aktów prawnych umieszczony jest na stronie
http://ms.gov.pl/pl/ogloszenia/news,4415,ogloszenie-w-sprawie-wykazu-tytulow-aktow.html
Druga część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z prawa karnego (aplikanci otrzymują przygotowane dla celów egzaminu akta) – trwa 360 minut;
Trzecia część egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z prawa cywilnego (aplikanci otrzymują przygotowane dla celów egzaminu akta) – trwa 360 minut;
Czwarta i piąta część - egzaminu polega na rozwiązaniu zadania z prawa gospodarczego i administracyjnego (aplikanci otrzymują kazus lub akta) – trwa 480 minut.
Usunięcie testów
Ustawa deregulacyjna zakłada usunięcie części testowej – według niej, egzamin składać się ma z pięciu części: 1/ karnej, 2/ cywilnej połączonej z prawem rodzinnym, 3/ gospodarczej, 4/ administracyjnej oraz 5/ z zasad wykonywania zawodu – jednak nowa formuła egzaminu (ad. 2 i 5) dotyczyć ma aplikantów, którzy rozpoczęli aplikację po wejściu w życie ustawy. Z tym, że w latach 2013-2015 egzaminy nie mają obejmować testu (co wynika z przepisu art. 32 projektu deregulacji), a w pozostałym zakresie odbywać by miały się na zasadach dotychczasowych.
Komputery
Na podstawie § 9a rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 września 2009 r. w sprawie przeprowadzania egzaminu adwokackiego (Dz. U. Nr 163, poz. 1301) aplikanci mogą zdawać egzamin adwokacki przy użyciu własnego sprzętu.
Ministerstwo Sprawiedliwości udostępnia w wersji demonstracyjnej „Aplikację do zdawania egzaminów prawniczych” – co umieszcza na stronie http://ms.gov.pl/pl/zawodowe-egzaminy-prawnicze-w-2012-r/
Możliwość wykorzystania własnego sprzętu komputerowego przez zdających i użycia aplikacji do zdawania egzaminów prawniczych dotyczy wyłącznie rozwiązywania zadań z części od drugiej do piątej egzaminu adwokackiego. Test rozwiązywany jest wyłącznie odręcznie.
Zdający są uprawnieni do dokonania wyboru sposobu rozwiązywania zadań z tej części egzaminu (w formie odręcznej albo przy użyciu własnego sprzętu komputerowego). Pisemna
informacja o wyborze sposobu rozwiązywania zadań winna zostać złożona przewodniczącemu właściwej komisji nie później niż 21 dni przed wyznaczonym terminem egzaminu. Jednak, na wypadek awarii sprzętu lub z innej przyczyny, zdający może zmienić decyzję na zapis ręczny. Nie może jednak uczynić tego odwrotnie, jeśli nie dochował terminu złożenia oświadczenia pozostaje mu już tylko ręczny zapis.
Zdający na własnych komputerach powinni pamiętać, aby zapoznać się z funkcjonalnością aplikacji, aplikacja jest udostępniona w wersji demonstracyjnej i ze względów bezpieczeństwa posiada wyłączone zabezpieczenia oraz funkcję zapisu pracy. Ekran demonstracyjny wyświetla się na niebiesko.
Zabronione jest debugowanie, dekompilowanie i jakakolwiek ingerencja w kod programu.
Wersję finalną aplikacji zdający otrzymają przed rozpoczęciem egzaminów na nośnikach pamięci – pendrive (nośniki te zapewni Ministerstwo Sprawiedliwości). Wersja ta wyświetla się na zielono (co zapobiega pracy na wersji demo, która pozbawiona jest funkcji zapisu – w 2010 r. jeden z aplikantów zakończył pisanie egzaminu i nie mógł jej zapisać. Okazało się, że całość pracy zapisał na wersji demonstracyjnej – telefonicznie ustaliliśmy, żeby zrobić zdjęcia, ale kilku prac nie udało się odzyskać).
Zdający przy pomocy sprzętu komputerowego, może zrezygnować w każdej chwili z tej formy zdawania i przejść na pisanie ręczne. Swoją decyzję musi zgłosić przewodniczącemu komisji i pod nadzorem członka komisji, zaznacza w oknie dialogowym „koniec”. Praca zapisywana jest wówczas w formacie PDF, i po wydrukowaniu można kontynuować pisanie ręczne do końca czasu egzaminu. Nie ma możliwości przedłużenia czasu egzaminu.
Aplikant kończy pracę na komputerze pod nadzorem członka komisji. Zaznacza w oknie dialogowym „KONIEC”. Praca zapisywana jest wówczas w formacie PDF i tylko wtedy można
wyciągnąć nośnik z osobistego komputera. Następnie aplikant, pod nadzorem członka komisji, drukuje pracę z nośnika na komputerze podłączonym do drukarki, a następnie nośnik umieszcza w bezpiecznej kopercie dostarczonej przez komisję.
Na wydrukowanej pracy nie można robić już żadnych poprawek, chyba że aplikant wcześniej zrezygnował z tej formy egzaminu i po wydrukowaniu pracy przystąpił do jego kontynuowania odręcznie.
Pamiętajmy, aby baterie w komputerach były sprawne, na wypadek awarii prądu.
Odwołania
Od uchwały o wyniku egzaminu adwokackiego przysługuje odwołanie do komisji II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości, w terminie 14 dni od doręczenia uchwały. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem komisji I stopnia.
Komisja Egzaminacyjna jako organ I instancji może zastosować przepis art. 132§1 kpa, jeśli odwołanie w całości zasługuje na uwzględnienie.
Na uchwale komisji II stopnia przysługuje skarga do WSA w Warszawie.
Źródło: NRA