Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej podjęło 21 lipca decyzję o wycofaniu przedstawicieli Adwokatury z grupy roboczej, składającej się z przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych.
Zadaniem grupy roboczej było przygotowanie projektów zmian stawek za pomoc prawną świadczoną z wyboru oraz z urzędu przez adwokatów oraz radców prawnych.
W ramkach protestu Okręgowe Rady Adwokackie nie przedstawią do 31 lipca 2015 prezesom sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych pierwszego wykazu  adwokatów uprawnionych do obrony w postępowaniu karnym. Do przedstawienia takiego wykazu zobowiązuje ich rozporządzenie ministra sprawiedliwości  27 maja 2015 r. w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy z urzędu, które weszło w życie 1 lipca 2015.
W czasie pierwszego posiedzenia prawnicy wskazywali, że trzeba zagwarantować dobrowolność prowadzenia spraw z urzędu poprzez wprowadzenie stosownych zmian w rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 27 maja 2015 r. w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy obrońcy. Na kolejnym spotkaniu 13 lipca przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości zaprezentowali projekt rozporządzenia dotyczący podwyższenia stawek, ale wyłącznie za sprawy z urzędu. Wedle tej propozycji stawki miałyby wzrosnąć o 50 proc., przy jednoczesnym zapisie, że sądy zasądzają jako zasadę dwie trzecie takiej stawki. Zdaniem NRA taka podwyżka byłaby podwyżką iluzoryczną.

Grupa robocza miała kontynuować prace 22 lipca, lecz ministerstwo odwołało spotkanie i nie zaproponowało nowego terminu. NRA uznała, że świadczy to o braku dobrej woli ministerstwa, by zakończyć rozmowy do końca lipca. Poza tym, w ocenie NRA, wynik dwóch spotkań grupy roboczej wskazuje na „brak satysfakcjonującego postępu w negocjacjach". Zdaniem NRA 50-proc. podwyżka stawek, która obowiązują od 13 lat i od początku były zbyt niskie, to jedynie pozorowanie podwyżki, a zapis o zasądzaniu przez sądy 2/3 podwyższonych stawek świadczy, o niepoważnym traktowaniu strony negocjacji.