Minister Sprawiedliwości na uroczystości inauguracji II rocznika aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury powiedział:

- Wasza przyszła rola to zapewnianie bezpieczeństwa Polakom poprzez ciężką pracę na salach rozpraw. To dbanie o bezpieczeństwo osobiste obywateli, bezpieczeństwo gospodarcze i bezpieczeństwo społeczne, to kreowanie zaufania społeczeństwa do funkcjonariuszy państwa – powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podczas dzisiejszej uroczystości inauguracji II rocznika aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Minister Sprawiedliwości życzył aplikantom, aby zawsze, każdego dnia, przy każdej przyszłej decyzji wiedzieli, że czynią dobrze i słusznie. - I żebyście z tego czerpali prawdziwą satysfakcję i radość – zaznaczył.

Jarosław Gowin dziękując za zaproszenie na uroczystość podkreślił, że cieszy się z niego podwójnie, „nie tylko jako Minister Sprawiedliwości, któremu przypadł zaszczyt uczestniczenia w rozpoczęciu szkolenia przyszłych kadr sędziowskich i prokuratorskich niejako z urzędu, ale jako filozof i przede wszystkim dawny rektor”.

 

- Jestem przekonany, że Państwo, podobnie jak i ja, dzielimy te same wartości, które powinny przyświecać sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości: odpowiedzialność, uczciwość i sprawiedliwość – zaznaczył Jarosław Gowin.

 Minister podkreślił, że „odpowiedzialność to nieustanna konieczność wkładania togi z myślą o tym, że podejmowane każdego dnia decyzje ważą o losach innych, ważą tak naprawdę o wzajemnym zaufaniu Polaków”. - Natomiast uczciwość to nie tylko przyzwoitość, to nie tylko nieuleganie czyhającym na Państwa pokusom, ale to przede wszystkim postawa dążąca do stałego doskonalenia zawodowego, wykonywania powierzonych funkcji z pełną świadomością wagi podejmowanych decyzji – powiedział Minister Sprawiedliwości.

 Jarosław Gowin zaznaczył ponadto, że niezmiernie pozytywnie ocenia prowadzone w Szkole warsztaty i seminaria ustawicznego doskonalenia zawodowego kadr wymiaru sprawiedliwości.

 - Mam też nadzieję, że prowadzone w Szkole, czy to w ramach szkolenia aplikantów, czy w ramach szkolenia ustawicznego, zajęcia będą praktycznie przygotowywały do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Jeżeli kiedykolwiek w murach tej Szkoły będzie inaczej – dajcie znać – jako Minister Sprawiedliwości będę do Waszej dyspozycji – zapewnił.Szef resortu sprawiedliwości złożył szczególne podziękowania za ciężką pracę dydaktyczną sędziemu Leszkowi Pietraszko – Dyrektorowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, pozostałym Członkom Kierownictwa Krajowej Szkoły, ks. prof. Antoniemu Dębińskiemu – Przewodniczącemu Rady Programowej Krajowej Szkoły, wszystkim członkom Rady, jak i wszystkim pracownikom Krajowej Szkoły. W uroczystości – poza Ministrem Sprawiedliwości – wzięli udział także m.in.: Prokurator Generalny - Andrzej Seremet oraz Prezes Sądu Najwyższego – prof. dr hab. Tadeusz Ereciński.