Nowy pomysł na finansowanie partii politycznych

11 kwietnia w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie, wniesionego przez posłów Ruchu Palikota, projektu nowelizacji ustawy o partiach politycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczącego zmiany mechanizmów finansowania partii politycznych.

Projekt dotyczy usunięcia z polskiego systemu prawnego dotychczasowych zasad udzielania, wypłacania i rozliczania subwencji z budżetu państwa dla partii politycznych, na rzecz konstrukcji analogicznej do funkcjonującej w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie a więc konstrukcji dobrowolnego przeznaczania przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz jednej partii politycznej w wysokości nie wyższej niż 1 proc. zapłaconego przez niego podatku za dany rok.

W ocenie projektodawców, taka zmiana będzie sprzyjała większej aktywności partii politycznych w kontaktach z wyborcami przez całą kadencję parlamentu i zwiększy wśród obywateli poczucie realnego wpływu na losy państwa poprzez współfinansowanie partii rzeczywiście realizujących programy, z którymi utożsamia się wyborca. Ponadto zrówna sytuację prawną wszystkich partii politycznych, likwidując podział na partie legitymujące się odpowiednią reprezentacją parlamentarną i w związku z tym uzyskujące subwencje z budżetu państwa oraz partie wykluczone z budżetowego finansowania ze względu na słaby wynik wyborczy.

Opracowanie: Jolanta Mazur RPE WKP

Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 10 kwietnia 2012 r.

Data publikacji: 11 kwietnia 2012 r.