Tak jak w obecnie obowiązującym stanie prawnym, w żłobku powinny znajdować się:
1. sale pobytu dzieci (zabaw lub odrębne sypialnie);
2. miejsce na wózki;
3. zespół sanitarny, w którego skład wchodzą ustępy, umywalki i co najmniej 1 natrysk oraz wydzielone miejsce do mycia nocników.

W żłobku powinny być wydzielone zespoły pomieszczeń przeznaczone dla różnych grup wiekowych, w szczególności dla niemowląt. W salach pobytu dzieci minimalna powierzchnia pomieszczenia na 1 dziecko powinna wynosić 3,0 m2. Przy sali dla niemowląt zapewnia się możliwość leżakowania na werandzie lub tarasie.
W żłobku zapewnia się możliwość wyjścia na teren przyległy do żłobka wyposażony w urządzenia do zabaw; teren ten powinien być niedostępny dla osób postronnych.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem (Dz. U. Nr 31, poz. 158), żłobek powinien być zlokalizowany w samodzielnym budynku lub w zespole budynków. Dopuszcza się lokalizowanie żłobka w budynku o innym przeznaczeniu, pod warunkiem całkowitej izolacji żłobka od pomieszczeń budynku wykorzystywanych do innych celów.
Kształt i powierzchnia pomieszczeń żłobka powinny umożliwiać prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie urządzeń, aparatury i sprzętu, stanowiących jego niezbędne funkcjonalne wyposażenie.
W żłobku nie mogą być stosowane zsypy. W żłobku nie muszą natomiast znajdować się meble umożliwiające ich mycie oraz dezynfekcję. Podobnie podłogi jak i połączenia ścian z podłogami nie muszą być wykonane z materiałów umożliwiających ich mycie i dezynfekcję.
Z dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia traci moc obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 213, poz. 1568 z późn. zm.).

Artykuł pochodzi z Serwisu Samorządowego www.lex.pl/samorzad