Nowe rozwiązania w ustawie o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego oraz niektórych innych ustaw, przygotowano ze względu na konieczność dostosowania polskich przepisów do wspólnotowych.
Zasadnicze zmiany dotyczą ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego. Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, do ustawy wprowadzono zapis, że marszałek województwa ma prowadzić rejestr wstępnie uznanych grup producentów, uznanych organizacji producentów i ich zrzeszeń oraz ponadnarodowych organizacji producentów i ich zrzeszeń. Obecne przepisy nie przewidują obowiązku prowadzenia takich rejestrów przez marszałków województw.
Projekt nowelizacji ustawy przewiduje także poszerzenie kompetencji dyrektorów oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Taki dyrektor, w ramach weryfikacji wniosków o przyznanie pomocy finansowej uznanym organizacjom producentów, będzie przeprowadzał kontrolę na miejscu w ww. organizacjach. Chodzi o to, aby zapewnić zgodność przyznanego wsparcia z warunkami przyznawania pomocy na dany rok. Dyrektor oddziału ARiMR będzie także monitorował i oceniał sposób wdrażania krajowej strategii programów operacyjnych.
W ustawie uregulowane mają być kwestie związane z programem „Owoce w szkole”, bo jest on związany z organizacją i funkcjonowaniem rynku owoców i warzyw. Zgodnie z przepisami wspólnotowymi, m.in. szczegółowy zakres zadań do wykonania przez Agencję Rynku Rolnego w ramach tego programu, zostanie określony w rozporządzeniu. 
Z ustawy znikną natomiast regulacje, które odnoszą się do uchylonych przepisów unijnych dotyczących rynku tytoniu. Oznacza to, że z ustawy zostanie usunięty podział krajowej płatności uzupełniającej na część: związaną i niezwiązaną z produkcją surowca tytoniowego. W ustawie pozostaną jedynie przepisy dotyczące płatności niezwiązanej z produkcją tego surowca.
Do ustawy wprowadzony zostanie nowy rozdział: „Rynki lnu i konopi uprawianych na włókno”. Obecne przepisy dotyczące wspólnej organizacji tych rynków zawarte są w ustawie o organizacji niektórych rynków rolnych. Ta ustawa była pierwszą z ustaw wdrażających prawo wspólnotowe. Większość przepisów dotyczących lnu i konopi przeniesionych do znowelizowanej ustawy nie została zmieniona. Do ustawy przeniesiono także przepisy dotyczące rynku zbóż, aktualnie zawarte w ustawie o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych.
Proponowane regulacje dotyczące rynku chmielu i suszu paszowego mają charakter porządkowy. Wprowadzono także zmiany do ustaw: o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych, o przeciwdziałaniu narkomanii, o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych.
Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia.