Z dniem 5 sierpnia 2016 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 lipca 2016 r. w sprawie wymagań funkcjonalnych i wymogów technicznych blokady alkoholowej oraz wzoru dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej (Dz.U. poz. 1072). Potrzeba wydania rozporządzenia wynikła z wprowadzenia przez ustawę z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 541) upoważnienia dla ministra właściwego ds. transportu do określenia wymagań funkcjonalnych, wymogów technicznych oraz wzoru dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej.
    Zgodnie z przepisami nowego rozporządzenia blokada alkoholowa powinna spełniać wymagania funkcjonalne i wymogi techniczne zgodne z aktualnym poziomem wiedzy inżynierskiej. W zakresie poziomu wiedzy inżynierskiej rozporządzenie odsyła do wymagań zawartych w normach:
- PN-EN 50436-1: Blokady alkoholowe. Metody badania i wymagania dotyczące parametrów. Część 1: Urządzenia przeciwdziałające prowadzeniu pojazdów przez nietrzeźwych kierowców,
- PN-EN 50436-2: Blokady alkoholowe. Metody badania i wymagania dotyczące parametrów. Część 2: Urządzenia podstawowego zapobiegania mające ustnik i mierzące zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu,
    W załączniku do rozporządzenia określony został wzór dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej. Kalibracji dokonuje producent urządzenia lub jego upoważniony przedstawiciel.
    Wydanie rozporządzenia w sprawie wymagań funkcjonalnych i wymogów technicznych blokady alkoholowej oraz wzoru dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej spowodowało konieczność nowelizacji następujących aktów prawnych:
- rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 stycznia 2011 r. w sprawie zakresu, warunków, terminów i sposobu przeprowadzania badań technicznych tramwajów i trolejbusów oraz jednostek wykonujących te badania (Dz.U. Nr 65, poz. 343, ze zm.),
- rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów (Dz.U. Nr 223, poz. 2261, ze zm.),
 rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 776, ze zm.).
Nowelizacja dokonana została pod kątem określenia zasad przeprowadzania dodatkowych badań technicznych dla pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową oraz opłat z tym związanych.
    Zmiany wprowadzone przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 lipca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu, warunków, terminów i sposobu przeprowadzania badań technicznych tramwajów i trolejbusów oraz jednostek wykonujących te badania (Dz.U. poz. 1073) pozwalają uprawnionemu diagnoście na sprawdzenie w toku dodatkowego badania technicznego, czy blokada alkoholowa, jeśli jest zamontowana w pojeździe, spełnia wymagania techniczne. Wzór zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym tramwaju uzupełniono o informacje o podmiocie, który wykonał kalibrację blokady, oraz o dacie wystawienia dokumentu. Na obowiązek umieszczenia wskazanych informacji w zaświadczeniu dotyczącym pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową wskazuje zmodyfikowane objaśnienie do rubryki "Uwagi".
    Podobnie celem rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 lipca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz.U. poz. 1075) jest umożliwienie uprawnionemu diagnoście sprawdzenia w toku dodatkowego badania technicznego czy blokada alkoholowa, jeśli jest zamontowana w pojeździe, spełnia wymagania techniczne. Sprawdzenie i ocena spełnienia dodatkowych warunków technicznych powinny nastąpić w sposób określony w pkt. 0 działu I załącznika nr 1 do znowelizowanego rozporządzenia oraz w pkt. 10 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia (dodanym przez nowe przepisy). Rozporządzenie zmieniające modyfikuje również wzór zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym. W przypadku pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową w rubryce "Uwagi" konieczne będzie wskazanie: producenta, typu oraz numeru seryjnego urządzenia. Na obowiązek ten wskazuje zmienione objaśnienie 8 do wzoru zaświadczenia.
    Ostatni z aktów prawnych - rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 8 lipca 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów (Dz.U. poz. 1074) - uzupełnia tabelę opłat za badania techniczne pojazdów. Wprowadzona zmiana umożliwia diagnoście oraz uprawnionej jednostce pobranie opłaty za przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową. Wysokość opłaty ustalona została na poziomie 50 zł.
    Wskazane rozporządzenia, podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań funkcjonalnych i wymogów technicznych blokady alkoholowej oraz wzoru dokumentu potwierdzającego kalibrację blokady alkoholowej, weszły w życie z dniem 5 sierpnia 2016 r.