Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 994/2010 z dnia 20 października 2010 r. w sprawie środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego i uchylenia dyrektywy Rady 2004/67/WE (Dz.Urz.UE L 295 z 12.11.2010, s. 1) Komisja Europejska będzie mogła ogłosić unijny stan kryzysowy dla regionu dotkniętego przerwami w dostawie gazu albo całej UE, już na wniosek jednego kraju. Na poziomie całej UE (albo w razie konieczności tylko w odniesieniu do danego regionu) KE będzie musiała ogłaszać stan kryzysowy, gdy zwrócą się o to władze dwóch dotkniętych krajów. W takiej sytuacji ma zadziałać zasada solidarności energetycznej w UE. Dzięki wybudowanym w przyszłości połączeniom i umożliwieniu przepływu surowca w gazociągach w obu kierunkach, państwa mają pod okiem KE gwarantować wzajemny dostęp do swoich magazynów.
Celem nowego rozporządzenia jest lepsze przygotowanie krajów do odcięcia dostaw, tak by w ogóle nie dopuścić do wybuchu kryzysu, czyli odcięcia dostaw dla odbiorców. Kraje mają być gotowe na skutki zamknięcia ważnej instalacji (np. gazociągu) i być w stanie zrekompensować brak dostaw np. zapasami, by zagwarantować dzienne maksymalne zużycie (takie, jakie statystycznie zdarza się raz na 20 lat). Chronieni odbiorcy będą mieli zagwarantowane dostawy gazu nawet do 30 dni w przypadku awarii infrastruktury w zimie.
Rozporządzenie wejdzie w życie zasadniczo 2 grudnia 2010 r. zastępując dotychczasowe przepisy zawarte w dyrektywie Rady 2004/67/WE.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line