Pojawienie się na rynku nowych typów zabawek, materiałów i technologii wykorzystywanych do ich produkcji, spowodowało konieczność zmiany przepisów. Nowe prawodawstwo ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa dostępnych na rynku zabawek.
Producenci będą zobowiązani udowodnić, że zabawki nie są szkodliwe oraz nie zawierają substancji toksycznych zagrażających zdrowiu dzieci. Przyjęta dyrektywa zawiera prawie wszystkie zgłaszane przez polski rząd uwagi. Polska postulowała, aby przepisy chroniły zdrowie i życie dzieci, a jednocześnie nie utrudniały działalności przedsiębiorstw z branży zabawek.
Dyrektywa ma zastosowanie do produktów przeznaczonych dla dzieci do 14 roku życia. Nie obejmuje ona m.in. sprzętu do publicznego użytku na placach zabaw, automatów do gier, zabawek wyposażonych w silniki spalinowe oraz silniki parowe, proc i katapult. Pełna lista zawarta jest w art. 2 dyrektywy.
Nowe przepisy wchodzą w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym. Państwa członkowskie powinny je wprowadzić najpóźniej 18 miesięcy po opublikowaniu dyrektywy. Jednak, w celu umożliwienia producentom zabawek dostosowania się do nowych wymogów, konieczne jest zapewnienie dwóch lat okresu przejściowego od wejścia w życie niniejszej dyrektywy. W tym czasie producenci będą mogli nadal sprzedawać zabawki zgodne z normami, które obowiązują obecnie. W przypadku obostrzeń dotyczących substancji chemicznych, okres ten będzie wynosić cztery lata tak, aby umożliwić dostosowanie produkcji do nowych norm.
Branża zabawkarska w naszym kraju to około 10 tysięcy zatrudnionych osób, głównie w przedsiębiorstwach rodzinnych (są to przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa).

Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki