Jak zauważają eksperci, w orzecznictwie można odnotować rozbieżność stanowisk co do traktowania aktualnych właścicieli i użytkowników wieczystych znacjonalizowanych niegdyś nieruchomości (w szczególności właścicieli wykupionych lokali) jako stron postępowań reprywatyzacyjnych w rozumieniu art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 23 z późn. zm.).
Według niektórych orzeczeń stronami postępowania nadzorczego są tylko dawni właściciele nieruchomości (i ich następcy prawni) oraz ewentualnie Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego. Z kolei w innych orzeczeniach (wydawanych głównie przez Naczelny Sąd Administracyjny) przyjmuje się, że stroną postępowania reprywatyzacyjnego jest (poza dawnym właścicielem lub jego następcą prawnym) również każdy, komu przysługuje tytuł prawnorzeczowy do nieruchomości, a zatem obecni właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości.
W praktyce drugie rozwiązanie skutkuje prowadzeniem postępowania często z udziałem kilkudziesięciu lub nawet kilkuset stron, co automatycznie znacznie przedłuża postępowanie, a w wielu przypadkach czyni jego zakończenie iluzorycznym (ze względu na sprawy spadkowe, zmiany właścicielskie itp.). Coraz częściej wojewódzkie sądy administracyjne zaczęły więc negować takie stanowisko, podkreślając zarazem, że prawa aktualnych właścicieli i użytkowników wieczystych są należycie chronione rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych, stąd nie ma potrzeby wzywania ich do udziału w postępowaniu reprywatyzacyjnym.

Krzysztof Wiktor i Przemysław Szymczyk w linii orzeczniczej pt. Właściciele wykupionych lokali jako strony postępowań reprywatyzacyjnych Więcej>>, nie tylko definiują istniejące poglądy orzecznicze w ramach omawianego zagadnienia, ale również przytaczają fragmenty orzeczeń na ich poparcie oraz wskazują pogląd, który na dzień dzisiejszy można uznać za dominujący w judykaturze.
Analiza orzecznictwa oraz inne publikacje omawiające zagadnienia wzbudzające wątpliwości interpretacyjne znajdują się w Systemie LEX.
LEX Linie Orzecznicze to baza autorskich opracowań stanowiących pogłębioną analizę orzecznictwa. Linie orzecznicze to aktualizowane dokumenty, których zadaniem jest prezentacja, w usystematyzowany sposób, istniejących (najczęściej różnych) poglądów interpretacyjnych organów orzeczniczych (organów administracji oraz sądów) w kontekście określonego zagadnienia prawnego.

Więcej: http://www.produkty.lex.pl/linie-orzecznicze>>