Sąd Najwyższy na posiedzeniu 6 lutego 2025 r., rozpoznając skargę kasacyjną w tzw. sprawie frankowej, stwierdził nieistnienie orzeczenia wydanego uprzednio w tej sprawie z udziałem sędziego SN Dariusza Dończyka.
Ocena oddalenia żądania wyłączenia
Sędzia SN Dariusz Dończyk złożył żądanie wyłączenia od rozpoznania sprawy. Prawomocnym postanowieniem z 14 listopada 2023 r. Sąd Najwyższy prawomocnie oddalił to żądanie. Następnie, w składzie z dwójką innych sędziów, sędzia SN Dariusz Dończyk ocenił orzeczenie w sprawie jego wyłączenia, uznając jego wadliwość, czym naruszył zasadę nemo iudex in causa sua. Tak stwierdzili sędziowie 6 lutego br. - Agnieszka Jurkowska-Chocyk (przewodnicząca i sprawozdawca), Mariusz Załucki oraz Kamil Zaradkiewicz.
Sąd Najwyższy uznał również, że czynność ta jest rażąco sprzeczna z obowiązującym porządkiem prawnym Rzeczypospolitej Polskiej, tj. z art. 2, art. 7, art. 8 ust. 1, art. 90 ust. 1, art. 178 ust. 1 i art. 190 ust. 1 Konstytucji. W ocenie tych sędziów przy jej podejmowaniu zignorowano również ostateczne i wiążące m.in. wszystkie składy SN wyroki Trybunału Konstytucyjnego.
Wniosek do rzecznika dyscyplinarnego
Stwierdzając nieistnienie orzeczenia, skład zwrócił się do Kolegium Sądu Najwyższego o rozważenie skierowania do rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego żądania podjęcia czynności wyjaśniających w sprawie. Chodzi o podjęcie czynności wyjaśniających w związku z oczywistą i rażącą obrazą przepisów prawa na skutek podjęcia przez SSN Dariusza Dończyka, SSN Martę Romańską i SSN Monikę Kobę w tej sprawie czynności z 9 maja 2024 r.
Wyrok Strasburga w sprawie Izby Cywilnej
Trzyosobowy skład Izby zanegował swym postanowieniem wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 lutego 2022 r. Advance Pharma Sp. z o.o. przeciwko Polsce, 1469/20, dotyczący niezależności neo-sędziów z Izby Cywilnej SN.
ETPCz orzekł wtedy, iż:
- Izba Cywilna SN orzekająca w składzie złożonym z osób powołanych na urząd sędziego przy udziale neo-KRS nie jest sądem ustanowionym przez prawo.
- Narusza to prawo strony do niezależnego sądu w rozumieniu art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
- Istnienie neo-KRS w obecnym kształcie prowadzi do pogłębienia kryzysu praworządności.
Trybunał przyznał skarżącej spółce Advance Pharma odszkodowanie w wysokości 18 tys. euro za naruszenie prawa do sądu. Interwencję w sprawie zgłosiło Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Stowarzyszenie wskazało, że od 2018 r. powołania na urząd sędziego SN były dokonywane z rażącym naruszeniem prawa. W efekcie powstały uzasadnione wątpliwości co do niezależności neo-sędziów SN.
Cena promocyjna: 224.1 zł
Cena regularna: 249 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 186.74 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.