Komisja szanuje decyzję Parlamentu Europejskiego o odrzuceniu tymczasowego porozumienia, będącego częścią programu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów. Jednocześnie według komunikatu Komisja żałuje, że w związku z tym nie zostaną udostępnione niezwykle cenne informacje, które dzięki temu instrumentowi mogłyby posłużyć walce z terroryzmem. Komisja, wraz z amerykańskim Departamentem Skarbu, zbada możliwości negocjowania długoterminowego porozumienia między UE i USA.

Cecilia Malmström, komisarz do spraw wewnętrznych, oświadczyła: „Jestem przekonana, że program ten zwiększa bezpieczeństwo naszych obywateli: zadaniem Komisji będzie zagwarantowanie we wszelkich przyszłych porozumieniach odpowiedniej ochrony prywatności i danych obywateli UE. Mimo tej komplikacji mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się uzgodnić dokument, który zapewni nam większe bezpieczeństwo i ochronę danych, a także będzie przydatnym narzędziem współpracy z amerykańskimi władzami. Po dzisiejszym głosowaniu w Parlamencie Europejskim będziemy musieli zastanowić się wraz z naszymi partnerami z USA nad możliwością negocjacji nowego porozumienia."

Według Malmström uda się zawrzeć nowe porozumienie przewidujące bardzo ambitne zabezpieczenia prywatności i ochrony danych. - W ten sposób będziemy mogli zdobyć zaufanie do systemu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów i uzyskać dla niego poparcie po obu stronach Atlantyku. Aby skutecznie walczyć z terroryzmem i poprawić ochronę obywateli UE, musimy współpracować z naszymi amerykańskimi partnerami. Trzeba, i można, to zrobić, jednocześnie gwarantując ochronę swobód obywatelskich i praw podstawowych - powiedziała Malmström.

Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa oraz wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej dodała: „Parlament Europejski wypowiedział się, a Komisja Europejska, która jest przed nim odpowiedzialna, ma obowiązek to uszanować. Ufam, że pełne zaangażowanie krajowych organów ds. ochrony danych w negocjacje długoterminowego porozumienia SWIFT uspokoi obywateli co do proporcjonalności i właściwego wprowadzenia w życie tego porozumienia, szczególnie jeśli chodzi o ochronę danych osobowych. Dołożymy starań, aby nowe porozumienie zostało zatwierdzone przez Parlament Europejski."

Jednocześnie KE będzie przygotowywać zalecenie dotyczące upoważnienia do podjęcia negocjacji w sprawie przyszłego porozumienia między UE i Stanami Zjednoczonymi w sprawie ochrony danych i wymiany informacji. Takie porozumienie w obszarze ochrony danych jest, pod wieloma względami, innym wymiarem tego samego problemu. Pozwoli ono zagwarantować bezpieczeństwo danych obywateli UE i USA przesyłanych między Ameryką i Europą.

(Źródło: KE/KW)