Do napaści na sędzię doszło w czwartek w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Z relacji świadków zdarzenia wynika, że podsądny przeskoczył przez stół sędziowski, uderzył kobietę w pięścią w okolice obojczyka, a następnie skopał. Protokolant obezwładnił napastnika. Bezpośrednio po zajściu 39-letni mężczyzna został przez sędzię ukarany 14-dniowym aresztem.

Czytaj: Do więzienia na 10 miesięcy za rzut tortem w sędzię>>

Policjanci zatrzymali napastnika

W trakcie zdarzenia włączony został alarm, który przywołał policjantów, którzy przebywali w sądzie służbowo w innej sprawie. - Kiedy w budynku rozległ się alarm – możliwość jego uruchomienia jest w każdej sali sądowej – pobiegli na miejsce. Była tam już ochrona, wyprowadzała mężczyznę, który miał się zachować agresywnie na sali rozpraw – relacjonowała rzeczniczka rybnickiej policji. Policjanci przejęli 39-latka, by osadzić go w izbie zatrzymań w Raciborzu, w piątek trafi do aresztu w celu odbycia kary.

Jeszcze tego samego o nadzwyczajnych działaniach w tej sprawie poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik. - Pan prokurator generalny polecił swemu zastępcy panu prokuratorowi Sierakowi objęcie nadzorem postępowania przygotowawczego dotyczącego napaści na panią sędzię w Rybniku - poinformowała w czwartek rzeczniczka PK. I dodała, że prokurator generalny polecił, aby prokuratura wystąpiła o zastosowanie wobec sprawcy tego zdarzenia najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Minister dziękuje protokolantowi

Postawa protokolanta, który stanął w obronie sędzi i obezwładnił agresora, spotkała się z uznaniem ze strony resortu sprawiedliwości. - Rozmawiałem z bohaterskim pracownikiem Sądu Rejonowego w Rybniku. Bardzo podziękowałem za jego wspaniałą postawę i zaprosiłem w przyszłym tygodniu do resortu - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.