123 sprawy zostały zamknięte dzięki ugodzie między polskim rządem a skarżącymi, pozostałe 23 sprawy zostały zamknięte na skutek wykonania przez rząd wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - poinformowała pełnomocnik ministra spraw zagranicznych do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Dzięki temu liczba spraw czekających na załatwienie zmalała o ok. 16 proc.

Dla porównania, w ubiegłym roku zamknięto 164 sprawy, z tego tylko pięć - na skutek wykonania wyroków ETPC, a pozostałe 159 spraw - dzięki ugodzie rządu ze skarżącymi.

Ugody zawierane są głównie w sprawach powtarzalnych, czyli takich, w których jest już ugruntowana linia orzecznicza Trybunału w Strasburgu. Do załatwiania spraw ugodami, bez czekania na wyrok ETPC, skłania rządy 47 państw podlegających jurysdykcji tego Trybunału, w tym Polski, Protokół 14. do europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności.

Jak wyjaśniła Chrzanowska, ma to na celu przyspieszenie procedury i dochodzenia sprawiedliwości przez skarżących. Chodzi o to, by Trybunał miał więcej czasu na rozstrzyganie w wyrokach spraw niepowtarzalnych, często precedensowych.

Ugody są zawierane głównie w sprawach powtarzalnych dotyczących przewlekłości postępowań przed sądami krajowymi i tymczasowych aresztowań - poinformowała dyrektor.

Nad wykonaniem wyroków ETPC, a także ugód zawieranych między skarżącymi a skarżonymi państwami czuwa Komitet Ministrów Rady Europy. Komitet bada, czy rząd dopełnił wszystkich formalności związanych z wypłatą zadośćuczynienia skarżącym i czy usunął przyczyny naruszenia, tak aby kolejne sprawy, dotyczące tych samych zagadnień, nie wpływały do Trybunału w Strasburgu. Komitet wydaje decyzje zatwierdzające ugody.

Niezależnie od tego, na skutek decyzji ETPC z początku czerwca o uznaniu za niedopuszczalne skarg byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa na polskie przepisy odbierające im wysokie emerytury liczba polskich skarg w ETPC zmalała jednego dnia o 1628. Dzięki temu Polska wyszła z pierwszej dziesiątki państw, przeciwko którym jest najwięcej spraw w Trybunale - znalazła się na 11. miejscu.