Jak poinformowało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych, eeklaracje w tej sprawie podpisali wiceminister Jan Dziedziczak oraz prezes Fundacji ITAKA Alicja Tomaszewska.

– Wsparcie Polaków przebywających za granicą to jeden z priorytetów polskiej polityki zagranicznej – podkreślił sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak. – Mam nadzieję, że dzięki współpracy MSZ z Fundacją ITAKA wielu zaginionych rodaków zostanie odnalezionych – dodał.

Sekretarz stanu w MSZ zaznaczył, że „fundacja ma wspaniały dorobek i jest liderem w rozwiązywaniu tych przykrych wyzwań, a zacieśnienie współpracy przyczyni się do skuteczniejszego współdziałania obu instytucji w niesieniu niezbędnej pomocy naszym obywatelom za granicą”. Prezes Fundacji wyraziła natomiast nadzieję, że „to porozumienie umożliwi skrócenie czasu poszukiwań i bezpośrednio pomoże rodzinom naszych zaginionych”.

Jak podkreślano, podpisany w czwartek dokument jest kontynuacją dotychczasowej współpracy obu instytucji. W ramach formalnej deklaracji obie strony postanowiły doskonalić dotychczasowe formy współpracy, wymieniać informacje na temat działań podejmowanych na rzecz poszukiwania osób zaginionych, prowadzić wspólne warsztaty i szkolenia oraz upowszechniać materiały informacyjne.