Projekty te omawiane były w czwartek na spotkaniu zorganizowanym w Ministerstwie Sportu udział wzięli również: minister sportu i turystyki Adam Giersz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Adam Rapacki, prokurator generalny Andrzej Seremet, komendant główny policji gen. insp. Andrzej Matejuk, prezes PZPN Grzegorz Lato, prezes Ekstraklasy SA Andrzej Rusko, prezes spółki PL.2012 Marcin Herra, dyrektor Turnieju UEFA EURO 2012 Adam Olkowicz oraz wiceprezes Legii Warszawa Jarosław Ostrowski.
Minister sprawiedliwości zaprezentował rozwiązania opracowane przez resort sprawiedliwości, w ramach projektu ustawy o zapewnieniu bezpieczeństwa, w związku z organizacją Turnieju Finałowego UEFA Euro 2012.

Elektroniczny monitoring dla chuliganów stadionowych
MS proponuje istotne przebudowanie konstrukcji towarzyszącego zakazowi wstępu na imprezę masową obowiązku przebywania w czasie trwania imprezy masowej w określonym miejscu, związane z wykorzystaniem w celu kontroli wywiązywania się przez skazanego z tego obowiązku technologii monitoringu elektronicznego, obecnie wykorzystywanego wobec niektórych skazanych z orzeczonymi krótko i średnioterminowymi karami pozbawienia wolności.
Jak twierdzi szef resotu, to rozwiązanie nie pociągnie za sobą dodatkowych kosztów – istniejąca infrastruktura, jak i unormowania prawne dotyczące dozoru elektronicznego, pozwalają elastycznie poszerzyć stosowanie tego systemu również do tych sprawców przestępstw związanych z imprezami masowymi, co do których sąd za celowe uzna dodatkowe monitorowanie ich zachowania w trakcie trwania orzeczonego wobec nich środka karnego. Przepisy tworzą mechanizm pozwalający ze stuprocentową pewnością stwierdzić, a równocześnie bez konieczności obciążania policji dodatkowymi zadaniami, czy sprawca przestrzega orzeczonego wobec niego środka karnego.
Tym samym zabezpieczą przestrzeganie przez skazanego nałożonego na niego obowiązku, którego celem jest zapewnienie, aby nie znalazł się on na imprezie masowej, od udziału w której został wyrokiem sądu wyłączony, zaś w wypadku niezastosowania się przez niego do tego obowiązku sygnalizacja opuszczenia miejsca pobytu przez sprawcę pozwoli na szybkie podjęcie kroków przeciwdziałających ewentualnemu przedostaniu się przez niego na miejsce odbywania się imprezy masowej, a następnie pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za naruszenie zakazu.
Naruszenie nałożonego przez sąd obowiązku przebywania w miejscu stałego pobytu w czasie trwania imprezy masowej, polegające zarówno na opuszczeniu tego miejsca w czasie, w którym skazany powinien się w nim znajdować, jak również np. na uszkodzeniu aparatury monitorującej (np. zerwaniu nałożonego na rękę lub nogę nadajnika) będzie stanowiło przestępstwo z art. 244a k.k.), zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności, albo karą pozbawienia wolności do lat 2. Żaden więc wypadek umyślnej niesubordynacji skazanego, na którego nałożony zostanie taki obowiązek, nie pozostanie bez odpowiedzi, pozwalając ze stuprocentową skutecznością wykrywać wszelkie wypadki niepodporządkowania się orzeczonemu środkowi karnemu.

Rozprawa odmiejscowiona
- Projekt dotyczący rozprawy odmiejscowionej polega na tym, że jedna rozprawa w trybie przyspieszonym toczyć się będzie jednocześnie w dwóch miejscach, a jej uczestnicy porozumiewać się będą za pomocą łączy teleinformatycznych, w drodze tzw. wideokonferencji – tłumaczył minister Krzysztof Kwiatkowski.
Rozprawa odbywa się w ten sposób, iż oskarżony (obwiniony) i jego obrońca, jeżeli został ustanowiony, znajdują się poza budynkiem sądowym, w miejscu zatrzymania oskarżonego, i porozumiewają się z sądem przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tych czynności na odległość wraz z jednoczesnym oraz bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku. - Rozwiązanie to ułatwi i przyspieszy postępowania sądowe w sytuacjach zaistnienia zdarzeń np. właśnie na imprezach sportowych – dodał.
W ramach projektu MS proponuje również wprowadzenie zmiany kodeksu karnego mające na celu przeciwdziałanie szkodliwym społecznie zjawiskom, jakie stanowią fałszywe alarmy oraz kradzieże i akty wandalizmu dotyczące elementów infrastruktury technicznej.

Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że opracowało rozwiązania, które efektywnie uzupełnią obowiązujące przepisy, umożliwiając stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań wykorzystywanych przez współczesne systemy wymiaru sprawiedliwości, do jakich należy elektroniczne monitorowanie zachowania skazanych oraz czynności procesowe przeprowadzane w ramach wideokonferencji. - Wierzę, że rozwiązania te przysłużą się nie tylko sprawnemu, niezakłóconemu przebiegowi Euro, ale będą trwałym, podnoszącym efektywność i funkcjonalność dotychczasowych regulacji, wkładem do polskiego prawa - zakończył minister Krzysztof Kwiatkowski.
Uczestnicy spotkania poparli rozwiązania przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.