Jak pisze "Rzeczpospolita", najważniejszą zmianą jest rozdzielenie kwestii wyliczania wynagrodzeń dla pełnomocników z urzędu, za których płaci Skarb Państwa, od kosztów pełnomocnictwa przyznawanych wygranemu.
W projekcie rozporządzeń w sprawie opłat za czynności radców prawnych i adwokatów (czyli pełnomocników z wyboru) zaproponowano zwiększenie stawek minimalnych co do zasady o 100 proc. W niektórych kategoriach spraw podwyżka jest wyższa, np. w sprawach o ochronę dóbr osobistych o 200 proc. Za sporządzenie i wniesienie skargi konstytucyjnej oraz stawiennictwo na rozprawie wyniesie 2400 zł. Do tej pory było to 240 zł.
Odrębne rozporządzenia będą teraz określać ponoszenie przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego lub adwokata z urzędu. Rozporządzenia określają tylko opłaty maksymalne. Zostały określone na poziomie 200 proc. dotychczas obowiązujących w poszczególnych rodzajach spraw stawek minimalnych. Zgodnie z dziś obowiązującym rozporządzeniem – opłata wynosi nie więcej niż 150 proc. stawki minimalnej. Więcej>>>
Paweł Wiliński
Obrońca i pełnomocnik w procesie karnym po 1 lipca 2015 r. Przewodnik po zmianach>>>