Rozporządzenie zakłada, że w czasie posiedzenia każda osoba wstaje z miejsca, gdy przemawia do sądu lub gdy sąd zwraca się do niej. Jednak w uzasadnionych przypadkach, a zwłaszcza gdy przemawiają za tym względy zdrowotne, długotrwałe składanie zeznań lub konieczność prawidłowego utrwalenia dźwięku albo obrazu i dźwięku, przewodniczący posiedzenia może zezwolić na pozostawanie w pozycji siedzącej." Dzięki rejestracji obrazu i dzwięku w sądach rozpatrywanie spraw ma być sprawniejsze.
Ponadto prezes sądu może zarządzić udostępnienie danych o sprawie stronom i ich przedstawicielom za pośrednictwem kont w systemie teleinformatycznym.
Po uwierzytelnieniu konta strona lub jej przedstawiciel uzyskują dostęp do danych o sprawie.
Strona lub jej przedstawiciel mogą za pośrednictwem systemu teleinformatycznego,  za zgodą prezesa sądu, udzielić dostępu do danych o sprawie innym osobom posiadającym konta w tym systemie, o ile tym osobom przysługuje uprawnienie do ich przeglądania. Dostęp jest ograniczony do przeglądania danych o sprawie.
Zgodnie z rozporządzeniem strona, a także jej przedstawiciel mogą za pośrednictwem systemu teleinformatycznego,  pozbawić dostępu do danych o sprawie inne osoby, jeśli tym osobom przestało przysługiwać uprawnienie do ich przeglądania.
W razie udostępnienia zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku w budynku sądu, nie dopuszcza się samodzielnego kopiowania tego zapisu przez stronę.
Na wniosek strony lub jej przedstawiciela sąd wydaje zapis dźwięku z adnotacjami na informatycznym nośniku danych."
Protokół z posiedzenia jawnego sporządzony za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk udostępnia się w budynku sądu albo przez wydanie zapisu dźwięku na informatycznym nośniku danych.

Podstawa prawna: Dz.U.z 2012 poz.1070, rozporządzenie Ministra Sprawiedliwosci z dnia 19 września 2012 r. zmieniające rozporządzenie - Regulamin urzędowania sądów powszechnych
(Dz. U. z dnia 26 września 2012 r.)