Od 4 sierpnia br. obowiązują rozporządzenia ministra infrastruktury z 8 lipca 2016 r. w sprawie blokady alkoholowej (DzU z 21 lipca 2016 r., poz. 1072, 1073, 1074, 1075.)
Czytaj: Przepis o blokadzie alkoholowej nie działa>>
Zgodnie z nowelizacją kodeksu drogowego, która obowiązuje od 18 maja 2015 r., zamontowanie w pojeździe blokady alkoholowej umożliwi kierowcy ukaranemu odebraniem prawa jazdy skrócenie o połowę orzeczonego wobec nich zakazu prowadzenia pojazdów.
Po odbyciu połowy kary, a w przypadku odebrania uprawnień dożywotnio po dziesięciu latach, kierowcy mogą wystąpić do sądu o zmianę zakazu. Jeżeli zgodzi się, kierowca będzie musiał zainstalować w swoim samochodzie blokadę alkoholową, która tylko trzeźwemu pozwoli uruchomić silnik pojazdu.
Zgodnie z wydanymi teraz rozporzadzeniami, żeby urządzenie spełniało wymagania ustawy, należy zadbać o jego odpowiednią kalibrację, która musi być wykonywana raz do roku. Pierwsza nastapi przed montażem urzadzenia, a kierowca dostanie dokument potwierdzający badanie. Będzie musiał go wozić ze sobą, a policja odczas kontroli drogowej sprawdzi, czy pojazd jest wyposażony w blokadę i czy kierowca ma przy sobie dokument potwierdzający sprawność urządzenia.