Jak poinformował rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, spotkanie odbyło się z inicjatywy szefa rządu i jak podkreślił, było to spotkanie z I prezes SN i w gabinecie pierwszego prezesa. - Przed południem doszło do takiej rozmowy, pan premier Morawiecki przybył do Sądu Najwyższego, gdzie został przyjęty przez I Prezes SN Małgorzatę Gersdorf w jej gabinecie - powiedział.

- Rozmowa z prof. Małgorzatą Gersdorf była dobra, jednak nie zapadły żadne ustalenia - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Poinformował też, że poprzedniego rozmawiał na ten temat z przewodniczącym Komisji Europejskiej  Jean-Claude'm Junckerem. -  Wczoraj rozmawiałem w Bukareszcie z panem przewodniczącym Jean-Claude'm Junckerem, dzisiaj rozmawiałem rano z panią prof. Gersdorf - to była sympatyczna rozmowa, ale obie strony umówiły się, że nie będziemy ujawniać żadnych szczegółów, z resztą nie było żadnych sensacyjnych szczegółów, żadnych ustaleń, ale na pewno dobra rozmowa - powiedział premier. - Również z przewodniczącym Jean-Claude'm Junckerem pokazujemy, że jesteśmy otwarci na rozmowę - dodał.

Rozmowa o zmianach w sądownictwie

Według rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej rozmowa dotyczyła reformy sądownictwa. Oboje rzecznicy nie chcieli mówić o tematyce spotkania, ale sędzia Laskowski nie zaprzeczył, że może ona mieć związek ze środowym posiedzeniem Komisji Europejskiej, która ma na nim zdecydować o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargi dotyczącej polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym, a także wniosku o zabezpieczenie, czyli zobowiązanie polskich władz do wstrzymania się ze stosowaniem przepisów tej ustawy do czasu wydania przez TSUE orzeczenia.

O tym, że taki scenariusz jest realny, mówił we wtorek wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. - Nie mam dużo dobrych wiadomości. Pomiędzy pierwszym i drugim wysłuchaniem obawy KE co do praworządności wzrosły. Sytuacja w Polsce nie poprawia się - powiedział we wtorek wiceszef KE Frans Timmermans na konferencji po wysłuchaniu Polski w ramach art. 7 traktatu UE. Dodał, że w kwestii ustawy o SN Komisja użyje wszelkich instrumentów, jakie ma. I nie wykluczył skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ostatecznie Komisja Europejska nie zdecydowała w środę o skierowaniu skargi do TSUE.
Czytaj: UE: Nie ma na razie wniosku do TSUE w sprawie polskich ustaw sądowych >>

Premier rozmawia, I prezes potwierdza swoje stanowisko

- Rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z profesor Małgorzatą Gersdorf dotyczyła reformy sądownictwa - powiedziała w środę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Podkreśliła, że zmiany w systemie sądownictwa są zgodne z konstytucją i standardami europejskimi, ale zaznaczyła, że rząd jest otwarty na dialog z Komisją Europejską.

Mówiąc o spotkaniu prof. Gersdorf z premierem Morawieckim sędzia Laskowski stwierdził, że "dotychczas prezentowane przez panią pierwszą prezes stanowisko co do charakteru zmian, z którymi mamy do czynienia, a także co do jej statusu, pozostaje niezmienne". Rzecznik dodał, że po spotkaniu ani stanowisko I prezes, ani Zgromadzenia Sędziów SN nie zmienia się.

Sama Małgorzata Gersdorf nie chciała nic powiedzieć o przebiegu spotkania. Nie wykluczała jednak, że informacja o nim może być wykorzystana przez rząd w rozmowach z Komisją Europejską. Stwierdziła też, że niewykluczone są pewne ustępstwa polskich władz w sporze z organami UE.

Polski rząd jest otwarty na dialog z Komisją Europejską, Radą Unii Europejskiej. Rozmawiamy również w kraju na temat reformy, którą przeprowadzamy. Mamy mocne argumenty. Staramy się przekonać, że reforma jest potrzebna, o tym zadecydowali Polacy i tak wskazywali. Jest zgodna z konstytucją i standardami europejskimi – powiedziała rzecznik rządu.

Czytaj: Prof. Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku >>