Jest to niezaliczanie zobowiązań z tytułu partnerstwa publiczno-prywatnego do długu publicznego w przypadku, gdy większość ryzyka będzie po stronie partnera prywatnego. Kłopoty z interpretacją powodowały opory w podejmowaniu inicjatyw łączenia kapitału publicznego i prywatnego. Uściślamy, doprecyzowujemy te rozwiązania, aby dać większą swobodę, możliwość odważniejszego inwestowania. To powinno przyczynić się do ożywienia rynku , zachęcenia partnerów prywatnych do wchodzenia w takie układy.

Likwidacja Monitora B

   Planuje się likwidację ˝Monitora Polskiego B˝, w konsekwencji czego przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z kosztownego obowiązku, który spoczywał na nich do tej pory. Jedna strona publikacji sprawozdania finansowego w ˝Monitorze B˝ kosztuje obecnie ok. 750 zł, a łatwo można sobie przemnożyć koszt kilku stron. Przedsiębiorcy odniosą z tego tytułu wymierne korzyści, będą mieli konkretne oszczędności. To rozwiązanie zostało przez przedsiębiorców przyjęte z dużym zadowoleniem.

Rozliczenia z ZUS       

Skrócenie okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS-u i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z 10 do 5 lat. Do tej pory trudno było zrozumieć, dlaczego przedsiębiorca może być narażony przez 10 lat, nie mieć pewności, że jego zobowiązania wobec ZUS są właściwie uregulowane, dlaczego ma przechowywać dokumentację przez 10 lat. To generowało, ogromne koszty. Skracamy ten okres do 5 lat i myślę, że to też jest duże ułatwienie dla przedsiębiorców, duża ulga.

Zmniejszenie częstotliwości przekazywania ubezpieczonemu informacji o opłaceniu składki do ZUS i do Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia przez płatnika. Chodzi o imienne raporty miesięczne, tzw. ZUS RMUA. Do tej pory były one przekazywane co miesiąc, co było ogromnym obciążeniem, szczególnie dla dużych firm. Co miesiąc trzeba było drukować w zdecydowanej większości zbędne dokumenty. Wprawdzie jest to jedna strona, jedna kartka formatu A4, ale jeśli przemnożyć to przez liczbę pracowników, to jest to dość duże obciążenie. Od tej chwili zaświadczenia te będą wydawane raz do roku lub na żądanie pracownika.

Mniejsze kary przy akcyzie

Kolejna rzecz to złagodzenie sankcji w podatku akcyzowym w zakresie obowiązku składania oświadczeń dotyczących olejów przeznaczonych do celów opałowych. Przez ostatnie lata mieliśmy do czynienia z takimi sytuacjami, gdzie za drobne przewinienia, niezłożenie jakiegoś zaświadczenia, brak podpisu, czasami jeden dzień opóźnienia w złożeniu oświadczenia powodował ogromne kary.

-  Uznaliśmy więc, że lepsze będzie przejście na Kodeks karny skarbowy, gdzie te kary i obciążenia są znacznie niższe, gdzie, że tak powiem, są określone procedury, a jeden dzień przekroczenia nie decyduje o tym czy przedsiębiorstwo będzie funkcjonować, czy nie wyjaśniał minister Kasprzak.

Ułatwienia to likwidacja zbędnych kosztów

    Jest szereg innych spraw związanych z Kodeksem postępowania cywilnego, z zakładaniem działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa zagraniczne, tworzeniem przedstawicielstw przedsiębiorstw zagranicznych w Polsce, znacznym zmniejszeniem kosztów zakładania przedstawicielstw, z 6 tys. na 1 tys. zł - 6 tys. praktycznie w żaden sposób nie odzwierciedlało kosztów ponoszonych przez organy rejestrujące tę działalność.

Podstawowym celem tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej jest likwidacja bądź ograniczenie niektórych kosztownych lub uciążliwych obowiązków nałożonych wcześniej na przedsiębiorców. Projekt ustawy zawiera rozwiązania, które przyniosą kolejne ułatwienia, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, co ma uatrakcyjnić naszą gospodarkę oraz przyczynić się do większej efektywności i wydajności pracy przedsiębiorcy. Ustawa jest kontynuacją filozofii przyjętej w pierwszej ustawie deregulacyjnej. Chodzi o tworzenie przyjaznego otoczenia prawnego przywracającego zaufanie państwa do obywateli, w tym przedsiębiorców, oraz poczucie swobody gospodarczej.