Jak poinformowano, program wizyty nie jest jeszcze gotowy, trwa dyskusja z polskimi władzami nad jego ostatecznym kształtem. Europosłowie stworzyli listę osób, z którymi chcieliby spotkać się w Polsce. Są na niej prezydent, premier, minister sprawiedliwości, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, komisji parlamentarnych, były szef Trybunału Konstytucyjnego. Europosłowie czekają na potwierdzenie spotkań z polskiej strony.

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) zaakceptowała ostateczny skład delegacji. „Jej szefem będzie europoseł Claude Moraes (Socjaliści i Demokraci), który jest szefem LIBE. W jej skład wejdą europosłowie:
Frank Engel z Europejskiej Partii Ludowej (EPL), Nathalie Griesbeck z Liberałów, Barbara Spinelli z grupy Zjednoczona Lewica Europejskiej/Nordycka Zielona Lewica, Judith Sargentini z Zielonych, Joelle Bergeron z Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej i Nicolas Bay z Europy Narodów i Wolności.

Koordynatorzy komisji wolności obywatelskich zdecydowali wcześniej, że w składzie delegacji nie będzie Polaków, ponieważ jeśli delegacja udaje się do innego kraju, nie powinno być w niej obywateli tego kraju. Ponieważ EKR zgłosiła Marka Jurka, który jest Polakiem, ta kandydatura nie została zaakceptowana w głosowaniu koordynatorów. W związku z tym w delegacji nie będzie nikogo z EKR – poinformowały służby prasowe PE.