W zaplanowanym na 10 września panelu dyskusyjnym "Wymiar sprawiedliwości w Europie - jak sprostać wyzwaniom przyszłości" będą uczestniczyć: szef polskiego resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, minister Jiri Pospíšil z Czech, Lucia Žitňanská ze Słowacji i Róbert Rossy z Węgier.
Polskie ministerstwo - jak dowiedziała się w środę PAP - zamierza prezentować swoje plany legislacyjno-organizacyjne na najbliższe lata, a także ogólne założenia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpocznie się w drugiej połowie przyszłego roku.
W ramach reformowania sądownictwa rząd ma niebawem rozpatrzyć projekt zmian w ustawie o sądownictwie, który wprowadzi do sądów menedżerski system zarządzania. Pracownikami sądów niebędących sędziami kierowałby dyrektor sądu - tak, by sędziowie zajmowali się tylko orzekaniem. Projekt zakłada też oceny okresowe pracy sędziów, które wśród samych sędziów budziły największe kontrowersje. Według planów MS projekt zmian ustroju sądów ma być uchwalony przez Sejm w I półroczu 2011 r.
Inny projekt - który według planów także wtedy ma zostać uchwalony - zakłada, że przedsiębiorca będzie mógł w 24 godziny za pomocą internetowego formularza zarejestrować nową spółkę, która będzie wpisywana do Krajowego Rejestru Sądowego. Ten projekt ma zostać zaprezentowany szerzej uczestnikom forum w Krynicy.
Informatyzacja sądów to jeden z priorytetów resortu. Według planów resortu na najbliższe 500 dni, w tym i przyszłym roku w kilku sądach będzie testowane nagrywanie rozpraw zamiast tradycyjnego, pisanego ich protokołowania, a w latach 2011-13 system ten ma objąć wszystkie procesy cywilne.
Przeniesione na nośniki elektroniczne mają też zostać wszystkie księgi wieczyste - wg stanu na koniec lipca w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych było ponad 12 milionów takich ksiąg - do przeniesienia pozostaje około 6 milionów. Obecnie system komputerowy działa już w 295 wydziałach wieczystoksięgowych sądów rejonowych - do końca roku ma objąć wszystkie, tzn. 347 wydziałów. Operacja ma się zakończyć w 2013 r.
Resort chce utworzyć możliwość wnoszenia opłat sądowych za pośrednictwem internetu oraz płacenia przy pomocy tzw. infokiosków w sądach - gdzie zamiast wykupywania znaczków opłaty sądowej będzie można uiścić odpowiednie kwoty przy pomocy kart płatniczych.
- Czekają nas również kolejne nowelizacje kodeksów: karnego i cywilnego (mające na celu usprawnienie procesów sądowych), a na jesień tego roku zapowiedziano przedstawienie rządowi projektu programu pilotażowego o nieodpłatnej pomocy prawnej dla osób niezamożnych, który zakłada udzielanie jej przez 15 ośrodków informacji prawnej w miastach wojewódzkich. Resort przewiduje, że projekt uda się uchwalić w I półroczu przyszłego roku - powiedział nadzorujący pion legislacyjny resortu wiceminister Zbigniew Wrona.
Polskie priorytety na czas naszej prezydencji w UE zakładają dążenie do podniesienia poziomu ochrony obywateli UE w dochodzeniu swych praw przed sądami. Polska chce zaproponować pozostałym członkom Unii rozporządzenie ws. dziedziczenia oraz stworzenie europejskiego certyfikatu spadkowego - aby w sprawach, gdzie zapisy spadkowe dotyczą majątku znajdującego się w różnych krajach Unii, nie trzeba było przeprowadzać odrębnych postępowań spadkowych w każdym z tych państw.
Mają także zostać podjęte prace mające na celu doprowadzenie do uznawania przez kraje Unii orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych, a także doprowadzenie do transgranicznego dostępu on-line do rejestrów krajów UE w sprawach działalności gospodarczej. Polska chce też zaproponować negocjowanie dyrektyw o transgranicznych uprawnieniach dla oskarżonych i w dostępie do bezpłatnej pomocy prawnej. (PAP)