Biorąc pod uwagę specyfikę działalności kas w projekcie rozporządzenia przyjęto szczególne zasady wyceny niektórych aktywów i pasywów na dzień bilansowy, w tym m.in. kredytów i pożyczek, tj. wycenę pożyczek i kredytów w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem zasady ostrożności oraz z uwzględnieniem odpisów aktualizujących ich wartość.
Rozporządzenie wprowadza szczególne zasady dokonywania odpisów aktualizujących wartość udzielonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe pożyczek i kredytów, w tym naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek. Zgodnie z przyjętymi założeniami, podstawę tworzenia odpisu będą stanowiły wyłącznie należności kasy z tytułu udzielonych pożyczek i kredytów z uwzględnieniem przyjętych przez kasę zabezpieczeń.
W celu zwiększenia czytelności sprawozdań finansowych kas oszczędnościowo-kredytowych rozszerzono zakres informacji dodatkowej sprawozdania finansowego, w szczególności o informacje dotyczące:
- charakteru i celu gospodarczego zawartych przez kasę umów nieuwzględnionych w bilansie kasy,
- istotnych transakcji zawartych przez kasę na innych warunkach niż rynkowe ze stronami powiązanymi,
- wynagrodzeń członków zarządu i rady nadzorczej,
- wynagrodzeń biegłego rewidenta lub podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych,
- kwoty pożyczek lub kredytów udzielonych przez kasę jednemu członkowi kasy przekraczających 10% funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego.
Magdalena Stankiewicz
Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z 9 grudnia 2011 r.
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line