Już kiedy zostałem wiceministrem sprawiedliwości - mówi Krzysztof Kwiatkowski - zająłem się w resorcie pomocą poszkodowanym. Stworzyłem przy ministrze Radę do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem, która od roku opiniuje wszystkie przepisy dotyczące praw ofiar. Już jako szef resortu powołałem Departament Praw Człowieka, który zajmuje się m.in. niezwykle uciążliwą dla obywateli przewlekłością postępowań.
Aktywność kierowanego przeze mnie resortu w obronie praw osób poszkodowanych została zauważona w Unii Europejskiej. W grudniu ubiegłego roku minister sprawiedliwości Hiszpanii zaproponował, aby oba nasze kraje opracowały projekt nowej dyrektywy - tzw. europejskiego nakazu ochrony. Pomysł sprowadza się do tego, by ofiara przestępstwa, która jest w swoim kraju otoczona ochroną, mogła liczyć na taką samą pomoc w innych krajach Unii.

Co w swojej praktyce względem ofiar przestępstw mogliby zmienić prokuratorzy, sędziowie, kuratorzy?
Przede wszystkim – podejście. Wielokrotnie apelowałem i nadal apeluję o szczególną wrażliwość przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, np. w przypadku spraw dotyczących pedofilii. Jestem przekonany, że wielu sędziów, prokuratorów czy kuratorów podchodzi do swoich obowiązków z wyjątkową starannością. Innych gubi jednak czasem rutyna. Dlatego już w tym roku odbędą się specjalne szkolenia dla kilkuset prokuratorów i sędziów po to, by m.in. sprawy pedofilii prowadzone były bezbłędnie, z poszanowaniem praw młodych ofiar. Jako Prokurator Generalny podjąłem także decyzję o wysłaniu do wszystkich prokuratur w Polsce odpowiednich wytycznych, jak prowadzić takie sprawy.
Naszym zadaniem jako ministerstwa jest także stworzenie takich przepisów, które pracownikom wymiaru sprawiedliwości będą ułatwiały procedowanie, a ofiarom przestępstw ułatwiały los. I nad tym właśnie intensywnie pracujemy.

Cały wywiad >>>