Autorzy listu przypominają, że w kwietniu tego roku zakończony został pilotażowy program praktycznej nauki prawa w szkołach ponadgimnazjalnych w Łodzi. Objętych nim zostało kilka tysięcy uczniów z ponad stu drugich klas. Zajęcia prowadziło w nich dwudziestu pięciu doświadczonych praktyków prawa - radców prawnych. - Wnioski płynące z tej akcji są więcej niż satysfakcjonujące. Ponad 80 proc. wszystkich uczniów oceniło lekcje jako potrzebne, wystawiając im przy tym ocenę bardzo dobrą – napisali minister i prezes we wspólnym liscie do MEN.
- Kiedy w ubiegłym roku zdecydowaliśmy o rozpoczęciu programu edukacji prawniczej, naszym celem było to, aby Polacy znali nie tylko swoje obowiązki, ale i prawa. Jak wynika z badań opinii publicznej większość Polaków nie posiada podstawowej wiedzy prawnej na temat zasad działania wymiaru sprawiedliwości. Znacząca część badanych nie odróżnia radcy prawnego od adwokata a prawa cywilnego od karnego. Blisko 30 proc. nie wie, co to jest pozew, natomiast 82 proc. respondentów nie wie, że postępowanie przed polskimi sądami jest dwuinstancyjne. Brak rzetelnej wiedzy skutkuje brakiem zaufania do systemu sprawiedliwości i jego poszczególnych elementów – powiedział dzisiaj minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Wyniki badań przekonały nas do podjęcia inicjatywy, której celem jest zmiana edukacji już na poziomie szkół ponadgimnazjalnych - dodał.
- Dlatego właśnie zwracamy się do Pani Minister z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości wprowadzenia do programu szkół średnich lekcji „praktycznej nauki prawa” – mówił Krzysztof Kwiatkowski.
W połowie maja ruszy drugi etap programu edukacji prawniczej, organizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i samorząd radców prawnych. Tym razem tajniki wiedzy prawnej poznają studenci uczelni wyższych, nie będących wyższymi uczelniami prawniczymi.
Treść wspólnego listu Ministra Sprawiedliwości i Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych do Minister Edukacji Narodowej dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl