Polscy prawnicy mają nadzieję, że planowane uregulowania nie wejdą w życie. Partnerzy kancelarii międzynarodowych działających w Polsce połączyli siły z Law Society i wspierani przez ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce, prowadzą rozmowy z polskim ministerstwem sprawiedliwości, przedstawiając argumenty potwierdzające niekorzystne konsekwencje takich rozwiązań. Prawnicy kancelarii międzynarodowych obawiają się, że proponowana reforma rządowa może spowodować wycofanie się wszystkich międzynarodowych kancelarii z Polski, która teraz stanowi centrum działań na Europę Środkowowschodnią wielu kancelarii.

Międzynarodowa firma prawnicza nie powinna mieszać się w polską politykę, jednakże ten projekt może spowodować reperkusje, nieprzewidziane naszym zdaniem przez autorów nowelizacji – twierdzi Peter Farren z londyńskiej firmy prawniczej Linklaters.

Nick Fletcher, partner zarządzający kancelarii Clifford Chance w Warszawie, powiedział – to dotyczy wszystkich kancelarii prawnych świadczących swoje usługi w Polsce. Zastanawiamy się nad różnymi wariantami, ale nie jest dla nas jasne, jak mamy dalej świadczyć doradztwo prawne, jeśli te przepisy wejdą w życie.

Proponowane przez ministra Ziobro stawki budzą jednakowe obawy polskich, jak i międzynarodowych kancelarii prawnych, m.in. Gide Loyrette Nouel, Gleiss Lutz i White & Case.

Des Hudson, prezes Law Society podsumował – odmawiając w ten sposób polskim przedsiębiorcom dostępu do wysokiej jakości usług prawnych brytyjskich kancelarii przyczyni się to do zatrzymania wzrostu przedsiębiorczości. Otwarty dostęp do usług prawnych wpływa na wzrost gospodarczy i konkurencyjność. Polski rząd powinien o tym pamiętać, zamiast skupiać się na rozwiązaniach krótkoterminowych.

W lipcu Mickael Laurans ze Stowarzyszenia Prawniczego i Nick Fletcher spotkali się z polską wiceminister sprawiedliwości, Małgorzatą Manowską. Na spotkaniu byli obecni również Tomasz Wardyński, partner zarządzający kancelarii Wardyński i Partnerzy, brytyjski ambasador, Charles Crawford oraz Burmistrz Londynu, John Stuttard. Po spotkaniu londyńscy prawnicy wyrazili nadzieję, że obie strony będą umiały wypracować rozsądne rozwiązanie.

Kancelarie amerykańskie również planują przyłączyć się do działań londyńskich kancelarii, angażując ambasadę Stanów Zjednoczonych.