Komisja uznała, że w napisanych przez siebie uzasadnieniach wyroków - najlepiej ze wszystkich uczestników konkursu - połączyli przepisy prawa krajowego z przepisami unijnymi. Wewiór napisał uzasadnienie będące zdaniem odrębnym do wyroku w sprawie, w której sądził. Druga zwyciężczyni została pochwalona za to, że wszystkie trzy napisane przez nią uzasadnienia, które trafiły do konkursu, wyróżniały się profesjonalizmem.

Jury wyróżniło także trzech innych sędziów: Wiktora Gromieca z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, Marcina Świerka z Sądu Okręgowego w Rzeszowie i Annę Garncarz z Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia.

Wyniki zostały ogłoszone w piątek w gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie.

W jury oceniającym wyroki i uzasadnienia do nich byli prezes Trybunały Konstytucyjnego Andrzej Rzepiński, prezes Sądu Najwyższego Lech Paprzycki, sekretarz Trybunału Konstytucyjnego Dorota Hajduk, mecenas Marek Zieliński, sędzia Maria Teresa Romer oraz Zbigniew Lasocik – przewodniczy zarządu głównego polskiej sekcji Komisji Prawników.

Konkurs jest indywidualnym projektem polskiej sekcji Międzynarodowej Komisji Prawników. Żadna inna sekcja zagraniczna nie prowadzi takiego konkursu. Jak wyjaśniła Emilia Rekosz, asystent zarządu głównego polskiej sekcji Międzynarodowej Komisji Prawników, konkurs skierowany był do sędziów wszystkich sądów polskich, z wyłączeniem Sądu Najwyższego. Do konkursu sędziowie mogli się zgłaszać sami lub mogli to robić prezesi sądów. W tym roku - jak poinformowała Emilia Rekosz - zgłoszonych zostało ok. 20 sędziów.

Jury oceniało przede wszystkim jakość wydany przez sędziów wyroków i uzasadnień do nich. Głównym kryterium oceny było umiejętne nawiązywanie do przepisów prawa unijnego oraz orzeczeń europejskich trybunałów. Jak wskazał Lech Paprzycki, wszystkie nagrodzone uzasadnienia zostały wysoko ocenione, bo charakteryzowały się tym, że były zwięzłe, a jednocześnie w jasny i wyczerpujący sposób tłumaczyły ogłoszone wyroki.

Międzynarodowa Komisja Prawników to pozarządowa organizacja utworzona w 1952 w Berlinie Zachodnim, skupia prawników z kilkudziesięciu krajów. Sekcja polska Międzynarodowej Komisji Prawników została utworzona w 1992 r.