Zmiany  (Dz. U. z 2008 r. Nr 235, poz. 1589 z późn. zm.)mają w szczególności polegać na włączeniu zabezpieczenia w postaci hipoteki ustanowionej na nieruchomości komercyjnej do katalogu zabezpieczeń ekspozycji kredytowych, dla których stosuje się wydłużone okresy opóźnienia w spłacie.

Jak podkreśliło Ministerstwo w uzasadnieniu do projektu, zaproponowane zmiany są spowodowane koniecznością dostosowania obowiązującego prawa do osłabienia gospodarczego kraju oraz do specyfiki działalności Banku Gospodarstwa Krajowego.

Obecny stan prawy przewiduje, że ekspozycje kredytowe zabezpieczone hipoteką ustanowioną na nieruchomości komercyjnej podlegają bardziej restrykcyjnym limitom odnoszącym się do pomniejszeń ekspozycji kredytowych. Po przedstawionych zmianach banki uniwersalne będą mogły korzystać z tych samych wydłużonych limitów w przypadku opóźnienia w spłacie, co przy zabezpieczeniu ustanowionym na nieruchomości mieszkalnej. Ustawodawca doszedł do wniosku, że odmienne traktowanie nie ma sensu ze względu na fakt, że dochodzenie należności z egzekucji, przeprowadzanych na obu typach nieruchomości jest tak samo pracochłonne i długotrwałe.

Dalsze propozycje zakładają przeniesienie gwarancji i poręczeń BGK z katalogu zabezpieczeń umożliwiających zastąpienie oceny sytuacji ekonomicznej dłużnika oceną sytuacji ekonomicznej wystawcy zabezpieczenia do katalogu zabezpieczeń umożliwiających zakwalifikowanie ekspozycji do kategorii normalne. Dzięki temu zabezpieczenia udzielane przez BGK będą traktowane na równi z gwarancjami Skarbu Państwa, co de facto jest normą w obecnym funkcjonowaniu gwarancji i poręczeń BGK.

Ostatnia kluczowa część nowelizacji ma za zadanie przeciwdziałać skutkom ostatniego kryzysu finansowego, w związku z czym proponuje się zmianę w sposobie naliczenia opóźnienia w spłacie kredytu. Banki będą mogły, do 31 grudnia 2017 r., naliczać opóźnienie w spłacie ekspozycji kredytowej od drugiej zmiany harmonogramu z umowy kredytu. Przepis będzie miał zastosowanie do umów już zawartych jak i zawartych w przyszłości.

Źródło: www.rcl.gov.pl