Resort finansów przyspiesza prace nad własnym pomysłem na podatek bankowy. To reakcja na propozycje opozycji. Już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, rozpoczynającym się 7 czerwca, posłowie mają zdecydować o pierwszym czytaniu projektów autorstwa PiS i SLD. Wcześniej poznamy zapewne projekt resortu finansów, który najpóźniej w przyszłym tygodniu ma trafić do konsultacji.
W odróżnieniu od pomysłów opozycji, która chce tym sposobem dotować budżet, propozycja resortu ma być sposobem zabezpieczenia sektora bankowego. Zostanie powołany specjalny Fundusz Stabilizacyjny, który będzie uzupełnieniem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Będzie utrzymywany z tzw. opłat ostrożnościowych, pobieranych od banków, polskich oddziałów banków zagranicznych, instytucji kredytowych i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
Na temat wysokości opłat resort nie chce się na razie wypowiadać, tłumacząc, że szczegóły są dopracowywane. Wiadomo jednak, że podstawą do obliczania podatku mają być pasywa pomniejszone o wysokość tzw. funduszy podstawowych i sumę środków gwarantowanych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna