Zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) przekroczenie przez relację państwowego długu publicznego (PDP) do produktu krajowego brutto (PKB) progu 50 proc. do 55 proc. powoduje konieczność wdrożenia procedur ostrożnościowych.
W przypadku, gdy dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB, stosowane mogą być przepisy przejściowe pozwalające na podniesienie do 25% stawki podatku VAT.
Resort finansów zaproponował wprowadzenie mechanizmu zgodnie z którym na podstawie średniego kursu walut z całego roku obliczany będzie drugi wskaźnik długu. Następnie tak wyliczona kwota byłaby pomniejszana o wolne środki finansowe MF na koniec roku budżetowego służące finansowaniu potrzeb pożyczkowych w następnym roku budżetowym.
Jeżeli tak obliczony dług PDP w relacji do PKB nie przekroczy 55 proc. procedury ostrożnościowe nie będą stosowane.
Natomiast w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) przepisy dotyczące niepodwyższania stawki podatku VAT mają znaleźć się bezpośrednio po przepisach określających wzrost warunkowego podwyższenia stawek podatku (art. 146f ust. 4 u.p.t.u.).
Resort finansów zakłada, że wprowadzenie dodatkowego mechanizmu ograniczającego skutki przekroczenia długu zminimalizuje ryzyko podwyższenia stawek podatku VAT.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 10 lipca 2012 r.